Uchwała Nr XIII/126/04
UCHWAŁA NR XIII/126/04
RADY MIEJSKIEJ W KLESZCZELACH
z dnia 12 października 2004 r.
w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy Kleszczele.
Na podstawie art. 5 a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203) uchwala się, co następuje:
§ 1. Konsultacje z mieszkańcami gminy przeprowadza się w przypadkach przewidzianych ustawami oraz w innych sprawach ważnych dla mieszkańców gminy.
§ 2. Konsultacje przeprowadza się z inicjatywy organów gminy lub mieszkańców stale zamieszkujących na terenie gminy, którym w dniu złożenia wniosku przysługuje czynne prawo wyborcze.
§ 3. 1. O przeprowadzenie konsultacji mieszkańcy występują z wnioskiem do organu gminy.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, uważa się za ważny, jeżeli z inicjatywą wystąpiło co najmniej 10% mieszkańców gminy lub jednostki pomocniczej, jeżeli przedmiot konsultacji dotyczy tylko danej jednostki.
3. Wniosek mieszkańców powinien zawierać:
1) precyzyjny opis przedmiotu konsultacji;
2) wykaz wszystkich członków grupy inicjującej konsultacje zawierający: nazwisko i imię, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości oraz własnoręczny podpis;
3) wskazanie osoby upoważnionej do reprezentowania grupy inicjującej; w przypadku braku wskazania takiej osoby przyjmuje się, że jest to pierwsza osoba umieszczona w wykazie, o którym mowa w pkt 2.
4. Decyzję w sprawie przeprowadzenia konsultacji każdorazowo podejmuje Rada Miejska w formie uchwały, z zastrzeżeniem § 4, określając:
1) przedmiot konsultacji;
2) formę ich przeprowadzenia;
3) zasięg terytorialny;
4) miejsce i termin przeprowadzenia konsultacji, przy czym czas ich trwania nie może być dłuższy niż 30 dni;
5) sposób ogłoszenia wyników.
5. Uchwała, o której mowa w ust. 4, podlega opublikowaniu na terytorium objętym konsultacjami w sposób zwyczajowo przyjęty.
§ 4. 1. Decyzję, o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami w sprawie dotyczącej tylko danej jednostki pomocniczej, za wyjątkiem konsultacji w sprawie zmiany granic gminy, podejmuje burmistrz w formie zarządzenia.
2. Postanowienia § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 5. 1. Konsultacje polegają na zajęciu przez uprawnionych do udziału w konsultacjach mieszkańców stanowiska "za" lub "przeciw" dla zaproponowanego do skonsultowania alternatywnych rozwiązań bądź udzieleniu odpowiedzi "tak" lub "nie" na postawione pytanie.
2. Konsultacje przeprowadza się na opieczętowanym pieczęcią urzędową formularzu konsultacyjnym, którego wzór określony zostanie w uchwale, o której mowa w § 3 ust. 4 lub w zarządzeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
3. Udział w konsultacjach potwierdza się poprzez złożenie podpisu na formularzu konsultacyjnym przez osobę uprawnioną.
§ 6. 1. Konsultacje, z zastrzeżeniem § 7, przeprowadza Zespół Konsultacyjny powołany przez burmistrza, określając jego zadania.
2. W skład Zespołu mogą wchodzić w szczególności sołtysi, radni oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.
3. Po zakończeniu konsultacji Zespół, o którym mowa w ust. 1, sporządza protokół, który zawiera:
1) krótki opis przedmiotu konsultacji;
2) termin przeprowadzenia konsultacji;
3) ogólną liczbę uprawnionych do udziału w konsultacjach;
4) liczbę mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach;
5) procentowo obliczoną frekwencję;
6) liczbę osób odpowiadających się za poszczególnymi rozwiązaniami, opowiadających się przeciwko proponowanym rozwiązaniom oraz wstrzymujących się od zajęcia stanowiska w konsultowanej sprawie.
4. Wyniki konsultacji, niezwłocznie po ich zakończeniu, Zespół przekazuje burmistrzowi, który przedstawia je na najbliższej sesji Rady Miejskiej.
§ 7. 1. Konsultacje, o których mowa w § 4, przeprowadza się na zebraniach zwołanych przez burmistrza w jednostce pomocniczej.
2. W zawiadomieniu o zebraniu określa się:
1) przedmiot konsultacji;
2) termin oraz miejsce konsultacji.
3. Do ustalenia ważności zebrania mają zastosowanie postanowienia Statutu jednostki pomocniczej, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. W przypadku, gdy na zebranie ogłoszone w drugim terminie nie przybędzie żadna osoba uprawniona, uważa się, że tryb konsultacji został wyczerpany.
§ 8. 1. Zebraniu przewodniczy przewodniczący wybrany przez uczestników zebrania.
2. Przed przystąpieniem do konsultacji należy wyczerpująco poinformować o sprawie będącej przedmiotem konsultacji oraz o zasadach przeprowadzenia konsultacji.
3. Konsultacje przeprowadza się w głosowaniu jawnym.
4. Uczestnictwo w konsultacjach potwierdza się na liście obecności.
5. Każdemu uczestnikowi przysługuje prawo oddania tylko jednego głosu w danej sprawie.
6. Dla ustalenia wyników głosowania powołuje się komisję trzyosobową wyłonioną spośród uczestników zebrania.
7. Z przebiegu konsultacji sporządza się protokół zawierający dane, o których mowa w § 6 ust.3, podpisany przez przewodniczącego zebrania.
8. Protokół z konsultacji przewodniczący zebrania przekazuje burmistrzowi. Wyniki konsultacji burmistrz przedstawia na najbliższej sesji Rady Miejskiej.
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Kleszczel.
§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady
/-/ Jerzy Jaroszewicz
Metryka strony