Protokół Nr V/03

Protokół Nr V/03

obrad V Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytych w dniu 30 kwietnia 2003 roku.

Obrady rozpoczęto o godzinie 1005 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Miejskiej w Kleszczelach - Pan Jerzy Jaroszewicz.

W obradach uczestniczyli radni: Grażyna Bieroza, Walentyna Duda, Henryka Ewa Gąsowska, Mirosław Gryniewicki, Marek Haponiuk, Saber Hassoun, Jerzy Jaroszewicz, Michał Kazimieruk, Marek Martynowicz, Waldemar Janusz Niewiński, Jan Piasecki, Włodzimierz Sajewicz, Teofila Strojna, Mikołaj Szymczuk i Włodzimierz Wasiluk.

Protokołowała: Walentyna Sidoruk.

Do punktu 1.

Otwarcia obrad V Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach dokonał Przewodniczący Rady Jerzy Jaroszewicz witając Pana Aleksandra Sielickiego - Burmistrza Kleszczel, Panią Joannę Trzeciak - kierownika Gospodarstwa Pomocniczego w Bielsku Podlaskim przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych Eksploatacja Wodociągów w Białymstoku, Pana Jarosława Iwaniuk - kierownika Komisariatu Policji w Kleszczelach, Pana Jana Sawicz - radnego Rady Powiatu Hajnowskiego, radnych Rady Miejskiej w Kleszczelach, sołtysów z gminy Kleszczele, zaproszonych gości i pozostałych uczestników dzisiejszych obrad.

Przewodniczący stwierdził, że na stan 15 radnych, w obradach uczestniczy 15 radnych, co stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał Rady. Listy obecności radnych, sołtysów i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1, 2, 3).

Do punktu 2.

Przewodniczący wniósł o dodanie w porządku obrad w punkcie 7 "Powzięcie uchwał w sprawach":

-litery "h" w brzmieniu: "zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Kleszczele",

-litery "i" w brzmieniu: "zmieniającej uchwałę w sprawie budżetu gminy na 2003 rok",

-litery "j" w brzmieniu:"ustalenia cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej stanowiących własność Gminy Kleszczele",

-litery "k" w brzmieniu:"zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy",

-litery "l" w brzmieniu: "zasad zwrotu wydatków poniesionych na przyznany posiłek uczniom".

Wyjaśnił, iż z wnioskiem o podwyższenie taryf przed kilkoma dniami zwróciło się Gospodarstwo Pomocnicze w Bielsku Podlaskim przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych Eksploatacja Wodociągów w Białymstoku.

Radna Walentyna Duda zgłosiła wniosek o dodanie w porządku obrad punktu odnośnie określenia wysokości ekwiwalentu za udział strażaków w akcjach gaśniczych. Wniosek był zgłaszany na poprzedniej sesji i nadal nie ujęto tego zagadnienia w dzisiejszych obradach.

Burmistrz Aleksander Sielicki wyjaśnił, iż wniosek Komisji został tak sprecyzowany, aby przygotować zwiększenie stawek za udział strażaków w akcjach gaśniczych. Burmistrz rozpatrując wniosek może wystąpić z projektem uchwały. Jednak Burmistrz nie widzi możliwości zwiększenia stawek i dlatego nie wystąpił z taką inicjatywą, w tym przypadku jeszcze bardziej obciążającą i tak napięty budżet gminy. Jeżeli radni taką możliwość widzą, mogą wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą. Także Komisja może przedłożyć projekt uchwały na sesję.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek radnej Walentyny Duda w sprawie dodania do porządku dzisiejszych obrad w punkcie 7 "Powzięcie uchwał w sprawach:" litery "m" w brzmieniu: "wysokości ekwiwalentu pieniężnego członkom ochotniczych straży pożarnych za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu ratowniczym".

W głosowaniu brało udział 15 radnych, z których "za" przyjęciem wniosku głosowało siedmiu radnych, "przeciw" głosowało sześciu radnych, "wstrzymało się" od głosudwóch radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że powyższy wniosek został przyjęty większością głosów.

Wobec braku dalszych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt porządku obrad wraz z wprowadzonymi powyżej poprawkami.

W głosowaniu brało udział 15 radnych, z których "za" przyjęciem wniosku głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1)Otwarcie obrad.

2)Zatwierdzenie porządku obrad.

3)Przyjęcie protokołu z poprzedniej IV sesji Rady.

4)Interpelacje i zapytania radnych.

5)Informacja Burmistrza o bieżących sprawach gminy.

6)Absolutorium Burmistrzowi Kleszczel z tytułu wykonania budżetu

a)przedstawienie realizacji budżetu za 2002 rok,

b)opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kleszczelach oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wykonania budżetu,

c)dyskusja nad realizacją budżetu,

d)wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium Burmistrzowi Kleszczel oraz uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej,

e)powzięcie uchwały w sprawie absolutorium Burmistrzowi Kleszczel.

7)Powzięcie uchwał w sprawach:

a)inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso,

b)zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych,

c)Statutu Gminy Kleszczele,

d)uchwalenia statutów sołectw na terenie Gminy Kleszczele,

e)wskazania przedstawiciela Gminy Kleszczele do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce,

f)Statutu Zespołu Szkół w Kleszczelach,

g)dokonania zmian w budżecie gminy na 2003 r.,

h)zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Kleszczele,

i)zmieniającej uchwałę w sprawie budżetu gminy na 2003 rok,

j)ustalenia cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej stanowiących własność Gminy Kleszczele,

k)zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy,

l)zasad zwrotu wydatków poniesionych na przyznany posiłek uczniom,

m)wysokości ekwiwalentu pieniężnego członkom ochotniczych straży pożarnych za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu ratowniczym.

8)Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

9)Wolne wnioski.

10)Zamknięcie obrad.

Do punktu 3.

Przewodniczący Rady wystąpił z wnioskiem o przyjęcie protokołu z IV Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytej w dniu 10 marca 2003 r. bez odczytania. Protokół był wyłożony do wglądu w Urzędzie Miejskim w Kleszczelach oraz obecnie znajduje się na sali obrad. Do treści protokołu przed obradami sesji oraz w trakcie obrad uwag nie wniesiono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu. W głosowaniu brało udział 15 radnych, z których "za" przyjęciem protokołu głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że protokół Nr IV/03 został przyjęty jednogłośnie bez uwag.

Do punktu 4.

Interpelacje i wnioski zgłosili:

Radna Grażyna Bieroza

-czy wiadomo już na temat remontu drogi z Toporek do Redut?

-droga z Toporek do Grabowca jest zakrzaczona i nie była wiosna remontowana. Trzeba tę drogę odkrzaczyć i zebrać ziemię z boków na środek, gdyż równiarka robi jeszcze większy lej.

Mirosław Gryniewicki

-droga Kleszczele - Dobrowoda wymaga remontu. Kiedy będzie remontowana?

Radny Saber Hassoun

-Pan Burmistrz prosił Komisję Oświaty, aby zajęła się sprawą ZOZ w Kleszczelach. Skoro Komisja odmówiła, moż tą sprawą zająłby się ktoś inny?

Radny Marek Martynowicz

-zasiedlona została szkoła w Daszach przez rodzinę - dobrze. Ale na jakiej zasadzie to mieszkanie było zasiedlane. Rolnik chcąc wydzierżawić działkę musi przystąpić do przetargu. Jak odbywało się zasiedlanie w tym przypadku?

Radny Włodzimierz Wasiluk

-przy zalewie w Repczycach wypasane jest stado owiec. Jeżeli zbiornik ma spełniać rolę rekreacyjną, należy stado stamtąd usunąć.

-na nieruchomości gminnej położonej przy osiedlu mieszkaniowym byłego POM należy usunąć rozpadające się chlewki, które szpecą okolicę,

-wnioskuje, aby w centrum miasta były malowane na biało wszystkie krawężniki, albo nie malować wcale. Ulica wygląda nieestetycznie, jeżeli są pobielone krawężniki przy niektórych posesjach,

-wnioskuje o wyrównanie ulicy Plac Parkowy w Kleszczelach przy "Karczmie".

Radna Walentyna Duda

-oświetlenie uliczne w Daszach jest zapalane wieczorem na 25 min. Wnioskuje, aby wydłużyć czas oświetlania lub wyłączyć w ogóle,

-czy służby rolne są zorientowane, które z dzierżawionych w gminie gruntów są zagospodarowane, a które nie są? Są znane przypadki, że zagospodarowują grunty nie dzierżawione.

-przypomniała, że Burmistrz obiecał w bieżącej kadencji wyasfaltować przynajmniej jeden odcinek drogi w Daszach w zamian za korzystanie z gminnego żwiru.

Radny Mikołaj Szymczuk

-otrzymał odpowiedź w sprawie złożonej interpelacji dotyczącej ustawienia znaku ograniczenia prędkości przy ul. Stacja Kolejowa, ale odpowiedź jest niezadawalająca. Od odpowiedzi udzielonej przez Zarząd Dróg Krajowych minęły już dwa lata. Przez ten okres zmieniły się warunki, a przede wszystkim ruch znacznie się nasilił. Na ręce Przewodniczącego Rady złożył listę z podpisami mieszkańców Kleszczel opowiadających się za ustawieniem znaku ograniczenia prędkości do 40 km/h na odcinku ulicy Stacja Kolejowa w kierunku Czeremchy.

Przewodniczący Rady wniósł o omówienie w następnej kolejności punktu 7h. Wobec braku sprzeciwu udzielił głosu Pani Joannie Trzeciak.

Do punktu 7h.

Pani Joanna Trzeciak poinformowała, iż Gospodarstwo Pomocnicze wystąpiło z wnioskiem o podwyższenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Wyjaśniła, iż ustawa nakłada obowiązek wnioskowania o zmianę taryf na 70 dni przed planowaną podwyżką. Przedstawiła zasady ustalania cen oraz kalkulację kosztów. Podkreśliła, iż cena za pobór wody jest ustalana w oparciu no rzeczywiste koszty eksploatacji. Gospodarstwo Pomocnicze nie może wypracowywać zysku. Proponuje podwyższyć opłatę z obecnie obowiązującej ceny brutto 1,66 zł/m3 do 1,84 zł/m3 . Ściągalność opłat za wodę jest dość dobra z ujęcia Kleszczele I. Gorzej jest z ujęciem Kleszczele II, gdzie prawdopodobnie występuje niekontrolowany pobór wody z wodociągu. Na Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w dniu dzisiejszym poruszono sprawę silnego napowietrzania wody. Może niektórzy mieszkańcy korzystają z wody inaczej, poza wodomierzami. Gospodarstwo przejmie gospodarkę wodomierzową. W ciągu 12 miesięcy jest obowiązek objęcia opłatą stałą każdego przyłącza. Jeżeli na terenie gminy zostaną zaoszczędzone środki, będą przeznaczone na budowę wodociągu.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie ustalenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę. W dyskusji głos zabrali:

Radna Walentyna Duda

-przyłącze, z którego pobiera wodę znajduje się na końcu linii i po każdej przerwie w dostawie wody przez ok. 0,5 godz. Z rur idzie powietrze, które nabija licznik. W konsekwencji płaci bardzo wysokie rachunki za wodę. Poza tym bardzo często woda jest złej jakości, z kranu cieknie "żurek". Do hydrantu nie ma dostępu. Uważa, że osobom, które są na końcu linii trzeba udostępnić klucze do hydrantu, aby mogły spuszczać rdzawą wodę. Trzeba także zamontować odpowietrzacze.

Radna Grażyna Bieroza

-w Toporka podobnie, przez całą zimę sieć wodociągowa zapowietrzała się. Po zgłoszeniu konserwatorowi przez jakiś czas było lepiej.

Pani Trzeciak odpowiedziała, iż od maja br. będzie w Daszach linia weryfikowana. Możliwe jest założenie na hydroforni zaworów odpowietrzających. Po weryfikacji wszystkie obciążenia zostaną wyłapane i usunięte. Zwróciła się z prośbą o zgłaszanie uwag do konserwatora lub bezpośrednio do Gospodarstwa w Bielsku Podlaskim. Nadmierną ilość powietrza w wodzie trzeba również zgłaszać konserwatorowi, gdyż jest to wynik złej pracy hydroforni.

Sołtys wsi Pogreby Jerzy Wasiluk

-przez Pogreby przebiega kanał do płukania. Obecnie wszystkie studzienki są bez pokryw.

Pani Trzeciak zobowiązała się zgłosić, aby zabezpieczono elementy popłuczyny kanalizacyjnej.

Wobec braku dalszych uwag i zapytań Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Kleszczele. Dz przedstawionego projektu uwagi zgłosili:

Radna Teofila Strojna

-proponuje podwyższyć cenę o 10 gr, a nie o 18 gr.

Pani Trzeciak jeszcze raz przypomniała, iż propozycja cenowa jest zrobiona w oparciu o kalkulację księgową. Nie ma możliwości korekty przedstawionej propozycji. Nieuchwalenie wnioskowanej taryfy jest równoznaczne z brakiem zaufania do eksploatatora. Trzeba podać uzasadnienie - wskazać, który z przedstawionych kosztów można obniżyć.

Radny Marek Martynowicz

-w projekcie pojawia się opłata stała. Będzie ona wprowadzona dla wszystkich, czy tylko dla nowych przyłączy?

Pani Trzeciak wyjaśniła, iż opłatę stałą wprowadza się dla wszystkich odbiorców w związku z przejęciem przez Gospodarstwo Pomocnicze gospodarki wodomierzowej. Gospodarstwo musi zakupić wszystkim odbiorcom wodomierze, stąd opłatę stałą zamierza przeznaczyć na zakup wodomierzy, w pierwszej kolejności odbiorcom ryczałtowym. Jest to wymóg ustawowy.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało sześciu radnych, "przeciw" głosowałoośmiu radnych, "wstrzymał się" od głosujeden radny. Przewodniczący stwierdził, że uchwała została odrzucona. Projekt uchwały stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Pani Joanna Trzeciak zwróciła jeszcze raz uwagę, że proponując inne taryfy należy wskazać elementy, które powodują obniżenie opłat. Decyzję Rady przekaże kierownictwu Wojewódzkiego Zarządu.

Przewodniczący Rady podziękował Pani Kierownik za udział w obradach sesji.

Do punktu 5.

Burmistrz Aleksander Sielicki przedstawił informację o bieżących sprawach:

-rozstrzygnięty został przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulic Kopernika i Ciasnej w Kleszczelach realizowanej w ramach programu SAPARD. Przetarg wygrało przedsiębiorstwo "EKOINSBUD" z Bielska Podlaskiego,

-podjęta została decyzja przez WFOŚiGW odnośnie przekazania środków na dwa zadania realizowane przez naszą gminę - część w ramach dotacji, część jako pożyczka preferencyjna. Na zadanie realizowane w ramach projektu PHARE przyznano 100.000 zł pożyczki preferencyjnej i 70.000 zł dotacji, na zadanie realizowane w ramach projektu SAPARD przyznano 40.000 zł dotacji i 40.000 zł pożyczki preferencyjnej. Wartość tych inwestycji jest niższa niż kosztorysowa. Przy zadaniu z PHARE otrzymamy dotację unijną w wysokości 380.000 zł, a przy SAPARD 65.000 zł. Do obu zadań z budżetu gminy trzeba dołożyć 145.000 zł. Wartość obu inwestycji to ok. 800.000 zł. Realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem. Podejmuje się decyzje dotyczące kompleksowego podłączenia gospodarstw. Powstał już jeden Społeczny Komitet Budowy w Repczycach i obecnie tworzony będzie w Kleszczelach, aby zostały podłączone wszystkie gospodarstwa. Jest zapewnienie, że inwestycja realizowana w ramach programu SAPARD będzie wykonana do końca lipca br., a w ramach PHARE do końca września br.

-Podjęte są prace przy remoncie pomieszczeń w budynku Poradni Pediatrycznej. Jest nawiązana współpraca z SP ZOZ w Hajnówce. Pod koniec maja br. będzie uruchomiony gabinet ginekologiczny. SP ZOZ przygotował sprzęt do tego gabinetu. gabinety będą oddane do eksploatacji. Specjaliści będą przyjmować w określone dni tygodnia.

-Trwają prace przygotowawcze do uruchomienia kąpieliska na zbiorniku wodnym "Repczyce" i basenu kąpielowego. Są wymagania ustawowe, które trzeba wypełnić. Oba obiekty planuje się uruchomić w połowie czerwca br.

-Czekają remonty świetlic i przystanku w Dobrowodzie, gdyż możliwości naszej gminy są ograniczone. Zatrudniamy obecnie 2 pracowników interwencyjnych i nie jesteśmy w stanie zatrudnić więcej. Zatrudnienie jednego pracownika, to koszt ok. 700 zł z budżetu gminy. W trakcie roku musi być zapewniona obsługa na obu obiektach kąpielowych, zatrudnieni ratownicy. Są to duże koszty, ale burmistrz będzie czynić wszystko, aby sprawy związane z obiektami kąpielowymi oraz gospodarką komunalną zrealizować.

-Kleszczele zostały wytypowane na obchody I Powiatowego Dnia Strażaka 17 maja br. Będą wyświęcane wozy bojowe. Uroczystość odbędzie się na placu w centrum Kleszczel, jeżeli będzie decyzja o zamknięciu ruchu. Burmistrz zaprosił radnych na uroczystości strażackie.

Do punktu 6a.

Burmistrz przedstawił realizację budżetu gminy za 2002 rok. Radni otrzymali te materiały i zapewne zapoznali się z nimi. Lata 2002 i 2003 są podobne jeśli chodzi o stan finansowy. Oba są bardzo trudne, a nawet w br. jeszcze trudniejszy ze względu na obniżenie subwencji oświatowej. Zadania muszą być jednak realizowane przez gminę. Niektóre zadania strategiczne zostały ograniczone, ale nie zaniechano ich wykonania. Nie zostały wykonane niektóre zadania drobne. Jeżeli chodzi o wyposażenie Urzędu w sprzęt komputerowy w stosunku do innych urzędów jesteśmy dużo w tyle.

Omawiając realizację planu dochodów zwrócił burmistrz uwagę na dział 756 "dochody od osób prawnych, osób fizycznych i innych jednostek nie posiadających osobowości prawnych". Na plan 1.249.043 zł zrealizowano 1.082.732 zł, tj. ok. 180.000 zł należności nie wpłynęło do budżetu. Jest to wynikiem złej kondycji osób fizycznych i przedsiębiorstw. Łącznie z budżetu w ub.r. na plan 3.828.926 zł wydatkowano 3.553.822 zł. Wydatki są niższe od planowanych, ponieważ uzyskano niższe dochody. Następnie burmistrz omówił realizację wybranych działów wydatków budżetowych:

-w dziale "rolnictwo i łowiectwo"- finansowane było najważniejsze zadania inwestycyjne - budowa zbiornika wodnego "Repczyce" na kwotę ponad 110.000 zł. Zadanie było realizowane za pomocą inwestora zastępczego, tj. Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Usług Wodnych w Białymstoku. Burmistrz nadmienił, że Zarząd prowadził nieodpłatnie inwestycję i przekazał ok. 100.000 zł dotacji na to zadanie.

-w dziale "transport" wydatkowano kwotę 168.819 zł. Realizowano zadanie w ramach funduszu rekultywacji oraz częściowo remontowano drogi gminne ze środków budżetowych.

-dział "administracja publiczna" - często są krytyczne uwagi odnośnie wydatkowania zbyt dużych środków. W dziale tym są zapisane wydatki na radę gminy, urząd, zadania zlecone oraz pozostałą działalność związaną np. ze spisem powszechnym. Na funkcjonowanie Urzędu na plan 663.716 zł wydatkowano 611.830 zł. Burmistrz podkreślił, ze w najbliższych latach musi znaleźć się możliwość wyposażenia Urzędu w sprzęt elektornicznej komunikacji.

-w dziale "oświata i wychowanie" na funkcjonowanie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Przedszkola i świetlicy szkolnej wydatkowano kwotę 1.147.299 zł.

-w dziale "opieka społeczna" wydatki przekroczyły 445.000 zł i były niewystarczające. Wpływające wnioski były załatwiane odmownie lub przyznawana niewielkie kwoty. Znaczną kwotę w tym dziale stanowią dodatki mieszkaniowe, które wyniosły ok. 110.000 zł. W naszym odczuciu dodatki przyznawane są rodzinom, które nie powinny otrzymać, ale są tu ustawowe przepisy. Niejednokrotnie pomimo dobrej sytuacji rodzinnej dodatek według kryteriów wychodzi i decyzja musi być pozytywna. Musimy na ten cel rezerwować środki.

Oprócz wymienionych zadań na terenie gminy były realizowane pewne tytuły inwestycyjne, które przyczyniły się do rozwoju gminy, pomimo braku środków finansowych. Są to:

-budowa zbiornika wodnego,

-modernizacja dróg powiatowych,

-modernizacja odcinka drogi wojewódzkiej z Kleszczel do Jelonki za ok. 500.000 zł.

Ubiegły rok należy potraktować, zdaniem burmistrza, jako rok pewnego postępu, rok nie straconej szansy. Burmistrz chciałby, aby nie wypaść gorzej podsumowując bieżący rok.

Zarządzenie Nr I/9/03 Burmistrza Kleszczel z dnia 20 marca 2003 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2002 rok stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Do punktu 6b.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej odczytała opinię Komisji w sprawie wykonania budżetu gminy za 2002 rok. Opinia stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Skarbnik Gminy odczytała pozytywną opinię Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Kleszczel sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2002 rok.

Do punktu 6c.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie wykonania budżetu za 2002 r. W dyskusji radni głosu nie zabrali.

Do punktu 6d.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Henryka Gąsowska odczytała wniosek Komisji o udzielenie absolutorim Burmistrzowi Kleszczel z tytułu wykonania budżetu za 2002 r. Wniosek stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Skarbnik Gminy Halina Leonkiewicz odczytała pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie Burmistrzowi Kleszczel absolutorium za 2002 r. Uchwała Nr II/8/22/03 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstku stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Przewodniczący Rady poddał wniosek Komisji Rewizyjnej pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem wniosku głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Kleszczel z tytułu wykonania budżetu za 2002 r. został przyjęty.

Do punktu 6e.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Kleszczel. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/35/03 w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Kleszczel została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Burmistrz podziękował radnym za udzielenie absolutorium.

Do punktu 7a.

Skarbnik Gminy Halina Leonkiewicz uzasadniła potrzebę podjęcia uchwały w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso. Do poboru podatków proponuje się upoważnić sołtysów. Wynagrodzenie za inkaso proponuje na dotychczasowym poziomie, tj. 6%.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/36/03 w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Do punktu 7b.

Pan Eugeniusz Szatyłowicz - referent Referatu Finansowego UM wyjaśnił, iż błędnie skonstruowano załącznik do uchwały w sprawie ustalenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych i uchwała została w części unieważniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku. W związku z powyższym przygotowano projekt uchwały zmieniającej.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/37/03 zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Do punktu 7c.

Sekretarz Gminy Alina Snarska uzasadniła potrzebę dokonania zmian w Statucie Gminy Kleszczele w związku ze zmianami ustawowymi. Przedstawiła proponowane w projekcie uchwały zmiany.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie Statutu Gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/38/03 w sprawie Statutu Gminy Kleszczele została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Do punktu 7d.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż zachodzi potrzeba uchwalenia nowych statutów sołectw. Projekty Statutów były poddane konsultacji społecznej na zebraniach wiejskich. Mieszkańcy sołectw nie wnieśli żadnych uwag. Sekretarz przedstawiła najistotniejsze zagadnienia ujęte w projektach.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia statutów sołectw na terenie gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/39/03 w sprawie uchwalenia statutów sołectw na terenie gminy Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Do punktu 7e.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż Rada Powiatu Hajnowskiego zwróciła się z prośbą o wskazanie przedstawiciela gminy do członkostwa w Radzie Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Omówiła w skrócie zadania i uprawnienia rady społecznej. Proponuje wskazanie do członkostwa w Radzie Burmistrza Aleksandra Sielickiego.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w przedmiotowej sprawie. W dyskusji głos zabrali:

Radna Walentyna Duda

-popiera kandydaturę Burmistrza.

Burmistrz Aleksander Sielicki wyraził zgodę na członkostwo w Radzie Społecznej SP ZOZ w Hajnówce.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie wskazania przedstawiciela Gminy Kleszczele do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/40/03 w sprawie wskazania przedstawiciela Gminy Kleszczele do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Do punktu 7f.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż organ prowadzący nadaje statut tworzonej jednostce. Przedstawiła najistotniejsze zagadnienia w projekcie Statutu Zespołu Szkół w Kleszczelach. Wyjaśniła, iż pierwszy Statut uchwala rada gminy, a dalsze zmiany wprowadza rada pedagogiczna.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie Statutu Zespołu Szkół w Kleszczelach. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/41/03 w sprawie Statutu Zespołu Szkół w Kleszczelach została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Do punktu 7g.

Skarbnik Gminy Halina Leonkiewicz przedstawiła wniosek o dofinansowanie Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Nadmieniła, iż w ubiegłym roku Rada Miejska przeznaczyła na ten cel 2.000 zł. Proponuje w br. przekazać z rezerwy celowej 1.000 zł.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek o dofinansowanie Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w kwocie 1.000 zł. W głosowaniu brało udziałpiętnastu radnych, z których "za" przyjęciem wniosku głosowało dwunastu radnych, "przeciw" głosowało trzech radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że powyższy wniosek został przyjęty większością głosów.

Skarbnik Gminy uzasadniła potrzebę dokonania zmian w budżecie gminy na 2003 r. zawartych w projekcie uchwały.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2003 r. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/42/03 w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2003 r. została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Do punktu 7h.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż po przeprowadzeniu przetargu na budowę kanalizacji sanitarnej na ul. Ciasnej i Kopernika uległa zmniejszeniu wartość kosztorysowa tej inwestycji. W związku z tym należy dokonać odpowiednio korekty w załączniku do uchwały budżetowej.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2003 r. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/43/03 zmieniającej uchwałę w sprawie budżetu gminy na 2003 rok,została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 17 do protokołu.

Do punktu 7j.

Dyrektor MOK Maria Klimowicz przedstawiła propozycję cen i opłat za korzystanie z basenu kąpielowego w Kleszczelach i nowo urządzonego kąpieliska na zbiorniku wodnym Repczyce.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie przedstawionej propozycji. W dyskusji głos zabrali:

Radna Walentyna Duda

-uważa, że proponowane ceny nie są wygórowane.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej stanowiących własność Gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/44/03 w sprawie ustalenia cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej stanowiących własność Gminy Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 18 do protokołu.

Do punktu 7k.

Burmistrz Aleksander Sielicki poinformował, iż na podstawie ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o gospodarce nieruchomościami występuje z propozycją sprzedaży dwóch nieruchomości: położonej w Sakach zabudowanej budynkami byłej SKR w Kleszczelach oraz położonej we wsi Repczyce. Przypomniał, iż występuje z inicjatywą sprzedaży tylko wówczas, gdy jest zainteresowanie kupnem, ponieważ procedura przygotowania nieruchomości do sprzedaży kosztuje. Jeżeli Rada przyjmie uchwałę, nastąpią przygotowania do zbycia. Nieruchomości będą zbywane w drodze przetargowej. Wnosi o przyjęcie projektu uchwały.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/45/03 w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokołu.

Do punktu 7l.

Kierownik MOPS Ludmiła Młodzianowska przedstawiła zasady dofinansowania dożywiania uczniów. Uzasadniła potrzebę podjęcia uchwały określającej zasady zwrotu wydatków poniesionych na przyznany posiłek uczniom.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na przyznany posiłek uczniom. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało piętnastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr V/47/03 w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na przyznany posiłek uczniom została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 20 do protokołu.

Przewodniczący Rady o godz. 1300 ogłosił 10 minutową przerwę. O godz. 1310 obrady wznowiono.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych złożyła na ręce Przewodniczącego projekt uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego członkom ochotniczych straży pożarnych za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu ratowniczym. Przewodniczący Rady projekt przyjął.

Do punktu 7m.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych Walentyna Duda poinformowała, iż na jednym z posiedzeń Komisja przyjęła sprawozdanie z działalności jednostek OSP na terenie gminy. Strażacy wykonują wiele prac społecznie. Proponowali podwyższyć stawki ekwiwalentu. Komisja przychyliła się do wniosku. Strażacy dbają, aby pożarów było jak najmniej. Komisja podczas posiedzenia rozpatrywała sprawę, gdzie wpisywano udział wielu strażaków w jednej akcji. Strażacy zobowiązali się dopilnować, aby w akcjach brała udział tylko niezbędna liczba strażaków, tj. 4 - 5. Patrząc na budżet gminy Komisja wnioskuje podwyższyć ekwiwalent nie do 100 %, ale jedynie do 80 %. Uważa, że nie będzie to stanowić zbyt dużego obciążenia dla budżetu.

Skarbnik Gminy podała, iż obecna stawka ekwiwalentu,bazując na stanie z IV kw. ub.r., wynosi 8,13 zł za godzinę. Wnioskowana stawka 80 % kwoty bazowej wynosi 10,81 zł. Stawki w gminach ościennych wynoszą: Milejczyce - 6 zł/godz., Dubicze Cerkiewne - 6,64 zł/godz., Czeremcha - górna stawka, ale funkcjonuje tam jednostka straży zawodowej.

Burmistrz stwierdził, że nie jest przeciwnikiem podnoszenia środków za ochronę mienia i bezpieczeństwo. Jednak w obecnej sytuacji nie widzi możliwości dokonania zmian w budżecie. Wystosowano wniosek o podwyższenie subwencji oświatowej do Ministerstwa. Burmistrz sądzi, że pod koniec czerwca br. jakieś środki będą przyznane. Wówczas będzie można wniosek Komisji rozważyć. Nie rozumie, dlaczego taki wniosek pojawił się. Działania osp są społeczne, a sytuacja w budżecie jest bardzo trudna. Pracownicy Urzędu nie otrzymują w terminie wynagrodzenia za kwiecień, gdyż nie ma pieniędzy. Zaapelował do radnych o rozwagę, aby wzięli pod uwagę sytuację finansową gminy.

Radny Włodzimierz Wasiluk

-Burmistrz zasłania się tym, że jest to wymuszone. Strażak ochotnik jest wtedy, gdy biegnie do Straży, a z chwilą przybycia wykonuje obowiązki służbowe i staje się normalnym pracownikiem. Nie jest to żadne wymuszanie.

Sekretarz Gminy powiedziała, że nauczycielom są zagwarantowane środki, a pracownicy Urzędu nie otrzymują nawet minimum. Od trzech lat nie waloryzowano wynagrodzeń. Zwróciła się z zapytaniem - gdzie można zarobić 10 zł/godz.? Czy strażacy mają wrażenie, że są niedoceniani?

Burmistrz dodał, że przy obecnej biedzie przekazano 33.000 zł na karosację samochodu strażackiego.

Skarbnik poinformowała, że obecnie występują zaległości w wypłacie strażakom ekwiwalentu za udział w akcjach.

Wobec braku dalszych uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego członkom ochotniczych straży pożarnych za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu ratowniczym. Do projektu uchwały radni uwag nie wnieśli.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział piętnastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało dwóch radnych, "przeciw" głosowałosiedmiu radnych, "wstrzymał się" od głosusześciu radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała została odrzucona. Projekt uchwały stanowi załącznik nr 21 do protokołu.

Do punktu 8.

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielił Burmistrz Kleszczel Aleksander Sielicki:

-modernizacja drogi Toporki - Reduty jest przygotowywana dokumentacyjnie. Wniosek przesłano do Urzędu Marszałkowskiego i po wydaniu decyzji będzie ogłoszony przetarg. Nie wiadomo, jakie środki przeznaczy Urząd Marszałkowski. Zawsze do takiej inwestycji trzeba było dofinansowywać z własnego budżetu. W realizacji tego zadania nie powinno być zagrożeń.

-Odnośnie drogi Toporki - Grabowiec, Burmistrz nie zna obecnej sytuacji. Kierownik Referatu RGK rozmawiał z wójtem Dubicz Cerkiewnych i wójt obiecał pewien zakres prac wykonać.

-odnośnie naprawy drogi powiatowej z Kleszczel do Dobrowody - uszkodzenie drogi spowodowało przedsiębiorstwo "M" z Bielska Podlaskiego. Samochody jeździły za zgodą Zarządu Powiatowego w Hajnówce. Po weekendzie na zasadzie współpracy przedsiębiorstwo wykona naprawę tej drogi. Inne jednostki nie korzystają z tej drogi.

-zasady przyznania mieszkania - Jest to wyjątkowy przypadek, gdzie rodzina potrzebowała mieszkania. Decyzja po części została wymuszona sytuacją rodzinną. Burmistrz wspólnie z Kierownikiem Referartu RGK uznali ten lokal jako lokal socjalny. Lokal ten przyznano rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji. Umowa jest zawarta na czas określony i rodzian jest o tym powiadomiona. Można było tego lokalu nie przyznać, ale rodzina ta wprowadziła się jeszcze przed podjęciem decyzji i Burmistrz nie podjął kroków, aby ją eksmitować, gdyż innym lokalem socjalnym gmina nie dysponuje.

-Burmistrz nie wiedział o wypasie owiec przy zbiorniku. Teraz będzie na to reagować, gdyż nie można pozwolić, aby akwen był zanieczyszczony. Część terenu trzeba będzie zablokować, ograniczyć swobodny wjazd na teren zbiornika. Wszystko zależy od ludzi. Nie stać gminy na zatrudnienie dozorcy. Wyznaczone będą miejsca parkingowe. Zwrócił się o zgłaszanie uwag w sprawie zagospodarowania wokół zbiornika.

-w sprawie budynków gospodarczych na ul. Stacja Kolejowa Burmistrz mówił na ostatnim zebraniu mieszkańców. Spróbuje podjąć inicjatywę i przesłać pismo do użytkujących o poprawę elewacji tych budynków.

-Bielenie krawężników - jako administracja wykonujemy bielenie krawężników, gdyż jest to objawem pewnego porządku. Nie są bielone wszystkie krawężniki. Pokazano tylko ludziom, że można te prace już wykonać. Ludzie sami powinni kontynuować przy swych posesjach. U nas brak jest pracowników, a zadań gospodarczych do wykonania jest bardzo dużo. Burmistrz zwrócił się do radnych, aby wpływać na mieszkańców, żeby zadbali o wygląd przed posesją.

-ulica gminna obok "Karczmy"- uzgodniono z Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, że wykonają naprawę tego odcinka ulicy.

-nieruchomości będące w dzierżawie - być może takie sytuacje zdarzają się, że ktoś inny dzierżawi, a ktoś inny użytkuje bezprawnie. Mamy rozpoznanie, jeżeli ktoś nieprawnie wchodzi na nieruchomości i jest z naszej strony reakcja. Nie możemy cały czas monitorować obszaru całej gminy.

-odnośnie drogi w Daszach - Burmistrz spróbuje wyasfaltować obecnie dwa odcinki dróg: do Pogotowia i część ulicy Świerczewskiego. W ub.r. uzgodniono to z firmą "M". W sprawie asfaltowania drogi w Daszach Burmistrz przypomniał, że mówił na poprzedniej sesji, iż być może na jesieni uda się coś wyasfaltować. W budżecie nie widzi obecnie możliwości.

-odnośnie oświetlenia ulicznego - są pewne ograniczenia finansowe. Obecnie jest okres przejściowy. Minimalny czas oświetlenia, to 0,5 godz. Jeżeli radni uważają, że jest bezsensem krótkie włączanie, będziemy reagować. Wcześniej Burmistrz spotykał się z krytyką, że wcale nie ma oświetlenia, dlatego w tym okresie jest krótkie załączanie. Tego typu sprawy będą załatwiane na bieżąco. Burmistrz odbył kilka spotkań z kierownik Puchalską, aby szukać racjonalnych rozwiązań. Zmniejszone zostaną koszty konserwacji. Zakład Energetyczny nie chce stosować lamp energooszczędnych, a to zmniejszyłoby koszty o ok. 40 %. Z naszej strony są stosowne działania, ale bezskuteczne.

-wniosek radnego Szymczuka po raz kolejny skierujemy do Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Burmistrz wyjaśnił, że pod koniec poprzedniej kadencji podobny wniosek radnych został przesłany, ale opinia była negatywna. Nie jest to jurysdykcja Burmistrza.

Przewodniczący Rady odniósł się do zapytania Radnego Sabera Hassoun. Jego zdaniem sprawą ZOZ Rada Miejska nie powinna się zajmować.

Przewodniczący Rady stwierdził, iż wobec braku sprzeciwu uznaje odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych za wyczerpujące.

Do punktu 9.

W wolnych wnioskach głos zabrali:

Radny Mirosław Gryniewicki

-czy legalnie w Dobrowodzie pobierany jest żwir?

Burmistrz odpowiedział, iż dwie firmy wykupiły żwir - "M" i "W". Trzeba zawiadamiać Policję, jeżeli żwir jest pobierany przez inne podmioty.

Radna Grażyna Bieroza

-koło Toporek też jest pobierany żwir i została zniszczona droga.

Sołtys wsi Zaleszany Jan Barszczewski

-do Zaleszan droga także została zniszczona przez tę samą ciężarówkę. Mówiono kierowcy, aby naprawił.

Burmistrz zaapelował do sołtysów, aby takie sygnały na bieżąco zgłaszali.

Radny Marek Martynowicz

-zgłosił wniosek, aby materiały na sesję były przesyłane w miarę możliwości wcześniej.

Burmistrz poinformował, iż Rada Miejska w Kleszczelach jako jedyna podjęła negatywną opinię w sprawie powiększenia rezerwatu biosfery. Byłoby nieładnie eksponować fakt negatywnej opinii w Kleszczelach. Burmistrz otrzymał z PAN pismo z podziękowaniem za pozytywną w tej sprawie opinię. Burmistrz podkreślił, iż wszystko co czyni, czyni w interesie gminy. W tym przypadku nie było żadnego zagrożenia, ale radni nie zawierzyli Burmistrzowi.

Do punktu 10.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady o godzinie 1410 zamknął obrady V Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach.

Protokołowała:
Walentyna Sidoruk

Przewodniczący Rady
/-/ Jerzy Jaroszewicz

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Kleszczelach

Wytwarzający/odpowiadający: Walentyna Sidoruk

Data wytworzenia: 2003-04-30

Wprowadzający: Walentyna Sidoruk

Data wprowadzenia: 2005-07-20

Data modyfikacji: 2008-09-02

Opublikował: Walentyna Sidoruk

Data publikacji: 2005-07-20