Protokół Nr IV/03

Protokół Nr IV/03

obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytych w dniu 10 marca 2003 roku.

Obrady rozpoczęto o godz. 1005 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Miejskiej w Kleszczelach - Pan Jerzy Jaroszewicz.

Protokołowała Walentyna Sidoruk.

W posiedzeniu nie uczestniczyła radna Henryka Gąsowska ze względu na chrobę.

Do punktu 1.

Otwarcia obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach dokonał Przewodniczący Rady Jerzy Jaroszewicz witając Pana Aleksandra Sielickiego - Burmistrza Kleszczel, Pana Andrzeja Szmurło - dyrektora PPKS w Bielsku Podlaskim, Pana Mirosława Romaniuk - kierownika Placówki Terenowej KRUS w Hajnówce, Pana Mikołaja Janowskiego - kierownika Biura ARiMR w Hanówce, Pana Jarosława Iwaniuk - kierownika Komisariatu Policji w Kleszczelach, Pana Jana Sawicz - Radnego Rady Powiatu Hajnowskiego, radnych Rady Miejskiej w Kleszczelach, sołtysów z gminy Kleszczele, zaproszonych gości i pozostałych uczestników dzisiejszych obrad.

Przewodniczący stwierdził, że na stan 15 radnych, w obradach uczestniczy 14 radnych, co stanowi wymagane quorum do podejmowania prawomocnych uchwał Rady. Listy obecności radnych, sołtysów i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1, 2 i 3).

Do punktu 2.

Przewodniczący zaproponował przyjąć przesłany w zawiadomieniach o Sesji projekt porządku obrad.

Radna Walentyna Duda zgłosiła wniosek o dodanie w porządku obrad punktu odnośnie określenia wysokości ekwiwalentu za udział strażaków OSP w akcjach gaśniczych.

Przewodniczący Rady zaproponował omówienie tego zagadnienia na kolejnej sesji Rady ze względu na obszerny porządek obrad dzisiejszej sesji.

Radna Duda przyjęła propozycję Przewodniczącego Rady.

Wobec braku dalszych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przesłany radnym projekt porządku obrad.

W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy głosowali za przyjęciem przedłożonego porządku. Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został zatwierdzony jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.Otwarcie obrad.

2.Zatwierdzenie porządku obrad.

3.Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.

4.Interpelacje i zapytania radnych.

5.Informacja o przewozach pasażerskich PPKS na terenie gminy Kleszczele - Dyrektor PPKS w Bielsku Podlaskim Andrzej Szmurło.

6.Informacja o funkcjonowaniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Kierownik Biura ARiMR w Hajnówce Mikołaj Janowski.

7.Informacja o funkcjonowaniu KRUS - Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Hajnówce Mirosław Romaniuk.

8.Informacja Burmistrza o bieżących sprawach gminy.

- Informacja o realizacji uchwał Rady Miejskiej w Kleszczelach za II półrocze 2002 r.

9.Powzięcie uchwał w sprawach:

a)zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy Kleszczele,

b)zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportowych,

c)określenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych,

d)przejmowania w formie darowizny nieruchomości na rzecz gminy Kleszczele,

e)Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok,

f)przyjęcia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na terenie gminy Kleszczele,

g)zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich na terenie gminy Kleszczele,

h)zmieniająca uchwałę w sprawie statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,

i)utworzenia Zespołu Szkół w Kleszczelach,

j)planu powiększenia Rezerwatu Biosfery na cały polski obszar Puszczy Białowieskiej,

k)określenia zasad udzielania i rozmiarów zniżek tygodniowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w przedszkolu i szkołach na terenie gminy Kleszczele,

l) przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kleszczelach,

m) przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej w Kleszczelach.

10.Uchwalenie budżetu gminy na 2003 rok

a)przedstawienie projektu planu budżetu gminy na 2003 r. wraz z uzasadnieniem,

b)opinie Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Kleszczelach i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie projektu budżetu gminy na 2003 r.,

c)dyskusja i głosowanie nad zgłoszonymi poprawkami,

d)powzięcie uchwały w sprawie budżetu gminy na 2003 r.

11.Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

12.Wolne wnioski.

13.Zamknięcie obrad.

Do punktu 3.

Przewodniczący Rady wystąpił z wnioskiem o przyjęcie protokołu z III Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytej w dniu 10 grudnia 2002 r. bez odczytania. Protokół był wyłożony do wglądu w Urzędzie Miejskim oraz obecnie znajduje się na sali obrad.

Do treści protokołu przed obradami Sesji oraz w trakcie Sesji uwag nie wniesiono. Protokół Nr III/02 obrad III Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach przyjęto jednogłośnie bez odczytania.

Do punktu 4.

Interpelacje i wnioski zgłosili:

Radny Saber Hassoun

budynek Przychodni w Kleszczelach jest dzierżawiony w 2/3 przez Spółkę Partnerską, w 1/3 przez radnego Hassoun. Plac wokół budynku nie jest sprzątany, nie jest odśnieżany parking. Na parking nie może wjechać karetka ani pacjenci. W tym roku było podpisane porozumienie, że Spółka będzie sprzątała. W br. Spółka podwyższyła Panu Hassoun opłatę o 150 zł miesięcznie. Wnioskuje, aby Spółka zatrudniła gospodarza, który będzie sprzątał i odśnieżał. Zdarzyło się, że Pan Hassoun odśnieżył drogę, a na drugi dzień sąsiad narzucał śnieg z powrotem.

Radny Mikołaj Szymczuk

- wnioskuje o ustawienie znaku ograniczenia prędkości do 40 km/h przy przystanku PKS w Kleszczelach na drodze w kierunku Czeremchy dla zapewnienia bezpieczeństwa,

- wnioskuje o ustawienie znaku ograniczenia prędkości do 40 km/h na ulicy Stacja Kolejowa w Kleszczelach, ponieważ będzie tam zwiększony ruch ze względu na dojazd do zbiornika "Repczyce".

Do punktu 5.

Pan Andrzej Szmurło przedstawił zasady funkcjonowania PPKS w Bielsku Podlaskim. Podkreślił, iż obecnie Przedsiębiorstwo jest samodzielne, samorządne i samofinansujące się. Kondycja PKS pogarsza się, ponieważ jest co raz mniej pasażerów. Prowadzone są obecnie badania terenu pod kątem komunikacji zastępczej w związku z likwidacją PKP. Nie liczy dyrektor na zwiększenie w związku z tym liczby pasażerów. Część kursów jest nierentownych, ale niektóre będą utrzymane, ponieważ nie chce dyrektor odcinać wsi od świata. Od ub.r. w związku z oszczędnościami zmniejszono zatrudnienie. Dyrektor podkreślił, iż przedsiębiorstwo jest w stanie zapewnić przewozy pasażerskie na terenie gminy, ale autobusy będą jechać tam, gdzie będą pieniądze i utrzymane zostaną linie tam, gdzie będą pasażerowie.

Radna Teofila Strojna

-autobus wyjeżdżający z Bielska Podlaskiego do Czeremchy o godzinie 1540, mógłby jechać przez ulicę Akacjową w Kleszczelach. Młodzież kupowałaby wówczas bilety w PPKS w Bielsku a nie w PKS siemiatyckim. Obecnie dojeżdża 15 uczniów, a od września br. będzie 30. Jest droga, przystanek, tylko brak autobusu. Dzieci muszą dochodzić do najbliższego przystanku kilka kilometrów, w różnych warunkach atmosferycznych.

Wypowiedź radnej Pan Szmurtło skomentował twierdząc, iż często radni na początku kadencji zgłaszają wnioski dla załatwienia własnych interesów, np. jeżeli ich dzieci dojeżdżają do szkoły. Tak jest, jego zdaniem, w przypadku radnej - ma dwójkę dojeżdżających do Bielska dzieci. 3 - 4 lata wstecz z inicjatywy Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej na ul. Akacjowej odbyło się spotkanie. Była propozycja, że PKS uruchomi kurs, w Spółdzielni wynajmie kierowcy nocleg, albo z czasem zatrudni kierowcę z Kleszczel. Obejrzano teren wsi Żuki i Pogreby. Uzgodniono, że Prezes wystąpi z wnioskiem do PKS w Siemiatyczach, a gdy odmówi, to PKS w Bielsku uruchomi autobus. Dyrektor sam usłyszał, że jest to nie fair wobec PKS w Siemiatyczach. Dlatego zdecydował się na kurs do Czeremchy. Na kursy popołudniowe była akceptacja, natomiast rano nie. Manipulowanie przy kursie do Czeeremchy nie ma, jego zdaniem sensu, ponieważ kurs ten linią przyspieszoną jedzie do Białegostoku. Wydłużenie tego kursu o ul. Akacjową spowoduje utratę pasażerów. W chwili obecnej nie podejmie żadnych decyzji odnośnie ul. Akacjowej.

Radna Strojna odpowiedziała na zarzut Pana Szmurło, iż działa w interesie mieszkańców. Swoje dzieci, a nawet cudze zabiera własnym samochodem, ponieważ pracuje do 16. Argument utraty pasażerów z Czeremchy w związku z wydłużeniem trasy nie jest, zdaniem Pani Strojnej, przekonujący. Skoro PKP jest w likwidacji, pasażerowie i tak zmuszeni będą jechać autobusem, ponadto dojdą pasażerowie z ul. Akacjowej.

Pan Szmurło powiedział, iż każda zmiana kursów musi być uzgadniana z Biurem Przewozów Pasażerskich w Urzędzie Marszałkowskim oraz sąsiednimi przedsiębiorstwami. Nie jest to tylko dobra wola jednego przedsiębiorstwa. Obecnie dyrektor czeka, co będzie dalej z koleją. Być może trzeba będzie uruchomić jeszcze inne kursy wzdłuż linii kolejowej. Kolej rozgląda się za komunikacją zastępczą. Być może będzie rozmawiać z PPKS w Bielsku Podlaskim.

Sołtys wsi Pogreby Jerzy Wasiluk uważa, że jest nadużyciem sprzedawanie biletów w wyższej cenie z Hajnówki do Kleszczel - przystanek Klebanka.

Dyrektor wyjaśnił zasady ustanawiania cen biletów. Ceny są ustalane co 5 km i ten przystanek jest w innej strefie.

Radny Mikołaj Szymczuk zapytał dlaczego dzieci kupując bilet w Kleszczelach na górce otrzymują bilet z Czeremchy Wsi? Do przystanku w centrum Kleszczel jest tylko kilometr.

Dyrektor wyjaśnił, iż jest to prawdopodobnie przystanek na żądanie i mieści się być może w innej strefie.

Pani Nina Zalewska zgłosiła wniosek o umieszczenie na przystankach rozkładów jazdy.

Dyrektor odpowiedział, iż PKS stara się, aby takie rozkłady były, jednak często są one niszczone. Na co dzień spotyka się z wandalizmem, także w autobusach.

Burmistrz stwierdził, iż problem kursu wymaga pewnego rozwiązania. Nie można, zdaniem Burmistrza, czekać na to, co zrobi kolej. Na ulicy Akacjowej jest duża zbiorowość ludzi dojeżdżających do Bielska, młodzież dojeżdżająca do szkół w Bielsku. Należy zrobić rozpoznanie, ile ludzi będzie jeździć. Nie można zlekceważyć kilkudziesięciu osób. Jeżeli PKS w Bielsku nie będzie w stanie zagwarantować połączenia z ul. Akacjową, to Burmistrz zwróci się do PKS w Siemiatyczach. Oczekuje od PKS w Bielsku w krótkim czasie odpowiedzi.

Pan Szmurło uważa, że problem nie został rozwiązany nie z winy PKS. Była chęć, ale linia poszła w innym kierunku. Nie może wchodzić w interes, który nic nie da. Może spróbować uruchomić linię przez ul. Akacjową, tylko należy ustalić na czyj koszt próba będzie przeprowadzona. Wiadomo, że na tej linii nie będzie dochodu. Załatwienie tego tematu wymaga czasu. Dodatkowe kursy dyrektor może uruchomić, aby byli pasażerowie. Zapowiedział, iż pozostanie w kontakcie, ale główne decyzje zapadną po decyzji kolei.

Przewodniczący Rady podziękował dyrektorowi PKS za udział w sesji.

Do punktu 6.

Pan Mikołaj Janowski wyjaśnił cel powstania Biura ARiMR w Hajnówce oraz przedstawił zasady i warunki dofinansowania gospodarstw rolnych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zapowiedział swój udział w zebraniach wiejskich, podczas których chętnie odpowie na pytania rolników. Przekazał informację o terminach składania wniosków o dopłaty. Podkreślił, że polskie produkty rolne są bardzo dobre i rolnicy sami powinni zabiegać o dopłaty.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie funkcjonowania Biura ARiMR. W dyskusji głos zabrali:

Sołtys wsi Pogreby Jerzy Wasiluk

-czy działka musi mieć co najmniej 20 m szerokości, aby ubiegać się o dopłatę?

-czy rolnik otrzyma dopłatę na działkę dzierżawioną w gminie?

Pan Janowski odpowiedział, iż prawdopodobnie na działkę, która nie będzie mieć co najmniej 20 m szerokości i 30 arów powierzchni rolnik nie otrzyma dopłaty. Dopłata będzie na działki, które rolnik uprawia. Dzierżawę potwierdza gmina lub Biuro ARiRM. W Unii Europejskiej honorowane są umowy dzierżawy ustne. Nie wiadomo, jak będzie u nas. Zaapelował o uporządkowanie spraw majątkowych, ponieważ w przyszłości mogą być problemy z otrzymaniem dopłat.

Radna Teofila Stroja

-kto otrzyma dopłaty, tylko rolnicy?

Pan Janowski odpowiedział, iż opłacający ZUS będą walczyć o to, by otrzymać dopłaty i prawdopodobnie otrzymają. Ponadto zwrócił uwagę na konieczność uzyskania zgody na zalesianie ze Starostwa Powiatowego lub Biura ARiRM, aby ubiegać się o dopłaty.

Wobec braku dalszych zapytań Przewodniczący Rady podziękował Panu Janowskiemu za udział w sesji.

Do punktu 7.

Pan Mirosław Romaniuk wyjaśnił w sprawie funkcjonujących od ponad roku rent strukturalnych w KRUS oraz przedstawił zasady ich nabywania. Zapoznał obecnych z działalnością Placówki w zakresie wypłat świadczeń. Wyraził chęć udziału w sesji Rady po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Przewodniczący Rady podziękował Panu Romaniuk za udział w sesji.

Przewodniczący Rady o godz. 1200 ogłosił 10 - minutową przerwę. Obrady wznowiono o godzinie 1210.

Do punktu 8.

Burmistrz przedstawił informację na temat bieżących spraw:

-podpisano umowę po przeprowadzonym przetargu na wykonanie kanalizacji sanitarnej z Kleszczel do Repczyc. Zadanie zostanie wykonane za cenę o połowę niższą niż w kosztorysie. Nasz udział gwarantowany wcześniej będzie proporcjonalnie obniżony. Inwestycja już jest rozpoczęta. Termin wykonania zadania jest do końca września br., ale będzie wykonane wcześniej, do końca sierpnia.

-na drugie zadanie, tj. budowę kanalizacji na ul. Ciasnej i Kopernika jest ogłoszony przetarg. Termin składania ofert upływa 19 marca br. Zadanie ma być wykonane do końca lipca.

Burmistrz prowadzi rozmowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku o dotację i preferencyjną pożyczkę na realizację powyższych zadań. W sprawie dofinansowania budowy kanalizacji na ul. Ciasnej i Kopernika złożono wniosek do SAPARD. W dniu dzisiejszym nie ma takich okoliczności, które spowodowałyby niewykonanie tych zadań.

-po wejściu Polski do Unii Europejskiej będzie można pozyskiwać środki z funduszy strukturalnych. Do końca stycznia br. wykonano następujące aplikacje na lata 2004 - 2006:

1)zamiana rur azbestowych w Kleszczelach i wykonanie kolektorów sanitarnych w Kleszczelach i w Dobrowodzie oraz modernizacja oczyszczalni ścieków. Koszt tego zadania to ok. 7 mln. zł. Ten temat teraz inicjujemy, gdyż tuż po wejściu do Unii będzie szansa na uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej,

2)budowa boisk przyszkolnych,

3)zagospodarowanie budynku byłej szkoły podstawowej w Kleszczelach - stworzenie inkubatora twórczości artystycznej,

4)modernizacja dróg gminnych we wszystkich kierunkach.

Na te aplikacje wstępnie będzie można uzyskać 80 % dotacji. W wyjątkowych sytuacjach będzie można otrZymać dotację do 90 %. Ma tu na myśli Burmistrz zamianę rur azbestowych Zadanie to planuje na lata 2004 - 2006, ale być może realizacja rozpocznie się z dwuletnim opóźnieniem.

-przygotowano projekty uchwał pod obrady sesji,

-prowadzono akcję odśnieżania.

Radni wraz z zawiadomieniami o sesji otrzymali informację o realizacji uchwał Rady Miejskiej w Kleszczelach za II półrocze 2002 r. Do przedstawionej informacji uwag nie wniesiono. Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Do punktu 9a.

Kierownik Referatu RGK Jan Sawicz poinformował, iż wpłynęły wnioski o sprzedaż nieruchomości będących własnością gminy. W związku z tym przygotowano projekt uchwały w sprawie zbycia tych nieruchomości. Kierownik wskazał na mapie Gminy nieruchomości przeznaczane w projekcie uchwały do zbycia.

Do przedstawionej propozycji przeznaczenia do sprzedaży wskazanych nieruchomości uwag nie wniesiono.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/22/03 w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Do punktu 9b.

Skarbnik Gminy Halina Leonkiewicz poinformowała, iż w związku z omyłkowym zapisem została w części unieważniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku uchwała Rady Miejskiej w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportowych na 2003 r. Przygotowano projekt uchwały zmieniającej.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportowych na 2003 r. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/23/03 zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportowych na rok 2003 została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Do punktu 9c.

Referent Eugeniusz Szatyłowicz wyjaśnił, iż w ub.r. nastąpiła zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nakładająca obowiązek określenia przez radę gminy wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych. Wzory formularzy wprowadzono także pod kątem prowadzenia przez gminy ewidencji gruntów i gospodarstw.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/24/03 w sprawie ustalenia ustalenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Do punktu 9d.

Kierownik Referatu RGK Jan Sawicz uzasadnił potrzebę powzięcia uchwały w sprawie nieodpłatnego przejmowania w formie darowizn nieruchomości do gminnego zasobu.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przejmowania nieruchomości do gminnego zasobu.

Radny Mikołaj Szymczuk wniósł do projektu uchwały uwagę polegającą na wprowadzeniu zapisu o obowiązku informowania Rady o przyjętych do gminy zasobach.

Sekretarz Gminy wyjaśniła, iż nie ma potrzeby wprowadzania takiego zapisu w uchwale Rady, ponieważ Burmistrz jest zobowiązany ustawowo do przedstawiania informacji o swojej działalności. Co roku przedstawiana jest informacja o zasobie gminnym.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/25/03 w sprawie przejmowania nieruchomości do gminnego zasobu została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Do punktu 9e.

Pełnomocnik do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Ludmiła Smyk uzasadniła potrzebę powzięcia uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok. Przedstawiła główne kierunki proponowane w projekcie uchwały. Nadmieniła, iż środki zgromadzone w ramach Programu w danym roku, przechodzą na kolejny rok i mogą być wykorzystywane zgodnie z zapisami w Programie.

Na wniosek radnego Włodzimierza Wasiluk Pani Smyk przedstawiła skład Gminnej Komisji. Nadmieniła, iż jest on obecnie uzupełniany o kierownika Posterunku Policji w Kleszczelach.

Radny Jerzy Jaroszewicz zapytał o możliwości ustawowe skierowania na odwykowe leczenie.

Pani Smyk poinformowała, iż w ub.r. dwie sprawy skierowane zostały do Sądu. Wyjaśniła w sprawie procedury kierowania na odwykowe leczenie uzależnionych.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/26/03 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Do punktu 9f.

Kierownik Referatu RGK Jan Sawicz poinformował, iż obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych spoczywa na administracji rządowej lub specjalnej. Co roku występujemy o dofinansowanie remontu grobów położonych na terenie naszej gminy. W ub.r. w ramach porozumienia wyrementowano mogiłę w Repczycach. W b.r. planuje się wyremontować mogiłę na cmentarzu katolickim w Kleszczelach. W tym celu konieczne jest zawarcie porozumienia określające zakres prac i warunki ich realizacji oraz zasady finansowania.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na terenie Gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/27/03 w sprawie przyjęcia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na terenie Gminy Kleszczele została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Do punktu 9g.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym na terenie gminy mogą być tworzone sołectwa. Na czele sołectwa jest sołtys. Kadencja sołtysa trwa 4 lata. Wybory sołtysa i członków rad sołeckich zarządza rada gminy. W projekcie uchwały w tej sprawie proponowany jest termin przeprowadzenia wyborów do 28 marca 2003 r. Sekretarz wyjaśniła zasady wyboru sołtysów i członków rad sołeckich.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie wyborów sołtysów i członków rad sołeckich. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/28/03 w sprawie wyborów sołtysów i członków rad sołeckich została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Do punktu 9h.

Sekretarz Gminy Alina Snarska wyjaśniła, iż gmina wykonując swoje zadania, może powołać jednostki organizacyjne. Jako zadanie własne gminy doszła od pewnego czasu wypłata dodatków mieszkaniowych. To zadanie jest realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W celu uporządkowania po względem prawnym proponuje się ujęcie tego zadania w Statucie MOPS.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczelach. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/29/03 zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczelach została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Do punktu 9i.

Sekretarz Gminy Alina Snarska przypomniała, iż wcześniej były przekazywane informacje o przymiarkach utworzenia w Kleszczelach Zespołu Szkół. Zmiana przepisów ustawy o systemie oświaty daje taką możliwość. W Kleszczelach obie placówki oświatowe mieszczą się w jednym obiekcie gospodarowanie w takich warunkach przez dwóch dyrektorów jest trudne. Ponadto likwidacja drugiego dyrektora wiąże się z oszczędnościami. Projekt aktu założycielskiego Zespołu był przedłożony Radom Pedagogicznym w Szkole Podstawowej i w Gimnazjum. Obie Rady wyraziły aprobatę.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Kleszczelach. Do projektu uchwały radni wnieśli następujące uwagi:

Radny Saber Hassoun zgłosił wniosek, aby wybrano dyrektora Zespołu z terenu naszej gminy.

Sekretarz Gminy wyjaśniła, iż nie można wyboru dyrektora ograniczyć tylko do naszej szkoły. Informację o konkursie wysyła się do Kuratorium Oświaty w Białymstoku i do sąsiednich gmin. Nie sięgamy poza powiat, czy dalej.

Radny Włodzimierz Wasiluk zgłosił propozycję wprowadzenia zapisu w uchwale, żeby dyrektor był z terenu naszej gminy. Jego zdaniem wszystko jest możliwe, skoro warunki konkursu określa rada gminy.

Sekretarz wyjaśniła, iż przy takim zapisie nie byłoby gwarancji, że zgłosi się odpowiednia liczba kandydatów. Ponadto burmistrz ogłasza konkurs, natomiast warunki są określone w ustawie. Sekretarz wyraziła nadzieję, że do konkursu przystąpią nauczyciele z naszych szkół i tak przedstawią oferty, że komisja wybierze jednego z nich.

Wobec braku innych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/30/03 w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Kleszczelach została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Do punktu 9j.

Burmistrz Aleksander Sielicki poinformował, iż po odrzuceniu przez mieszkańców projektu rozszerzenia Parku na cały obszar Puszczy Białowieskiej, został zainspirowany przez przedstawiciela Programu UNESCO pomysł powzięcia przez rady gmin uchwały w sprawie planu powiększenia Rezerwatu Biosfery na cały polski obszar Puszczy Białowieskiej. Projekt dotyczy wschodniego obszaru gminy, tj. części wsi Dobrowoda, Kuraszewo i Biała Straż. Teren ten jest objęty Obszarem Chronionego Krajobrazu. Podczas spotkania w Hajnówce ze strony przedstawiciela UNESCO było zapewnienie, że w związku z projektem innych obostrzeń odnośnie tego obszaru nie będzie. Ponadto wedle posiadanej wiedzy wszystkie samorządy powiatu hajnowskiego odnoszą się pozytywnie do tego projektu, nawet te, których cały obszar jest objęty Rezerwatem. Pozytywne odniesienie się do projektu uchwały będzie sygnałem, że jesteśmy otwarci do dialogu z Ministerstwem Ochrony Środowiska. Dodatkowo w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody. Jest propozycja zapisu w ustawie pozbawienia samorządów głosu przy tworzeniu parków narodowych. Powzięcie uchwały być może ten proces powstrzymałoby. Zdaniem Burmistrza w zaistniałej sytuacji radni projekt takiej uchwały powinni przyjąć.

Radny Mirosław Gryniewicki uważa, że nie ma gwarancji, iż obostrzenia odnośnie gospodarowania tym obszarem nie będą z czasem zmienione.

Burmistrz jeszcze raz podkreślił, iż obszar ten jest obecnie zakwalifikowany jako Obszar Chronionego Krajobrazu i są pewne obostrzenia. Żadne inne obostrzenia nie będą. Obecnie w Sejmie nie ma prac nad zmianą ustawy odnośnie rezerwatu biosfary.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie planu powiększenia Rezerwatu Biosfery na cały polski obszar Puszczy Białowieskiej. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których za powzięciem uchwały głosowało czterech radnych, przeciw głosowało sześciu radnych i czterech radnych wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała w sprawie planu powiększenia Rezerwatu Biosfery na cały polski obszar Puszczy Białowieskiej została odrzucona większością głosów. Projekt uchwały stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Radny Włodzimierz Sajewicz zgłosił wniosek o wstrzymanie się z projektem uchwały do następnej sesji Rady i poddać projekt konsultacji społecznej podczas zebrań wiejskich.

Burmistrz odpowiedział, iż określono termin na powzięcie uchwały do 10 marca br. Na następnej sesji rozpatrywać to zagadnienie będzie za późno. W obecnej sytuacji poinformuje, że Rada odrzuciła projekt uchwały odnosząc się negatywnie do przedłożonej propozycji. Szkoda tylko, że radni nie podali żadnego uzasadnienia. Zdaniem Burmistrza projekt ten jest przeciwwagą dla poprzednio zajmowanego stanowiska odnośnie poszerzenia granic Parku, że samorządy powiatu hajnowskiego są nieodpowiedzialne i na każdą propozycję odpowiadają "nie" dla samego "nie". Wyjaśnił, iż poprzednia propozycja odnośnie poszerzenia granic parku została odrzucona, ponieważ samorządy chciały z tego tytułu pewnych korzyści. Skoro radni są przeciwni przedłożonemu obecnie projektowi, szanuje ich decyzję. Nadmienił, iż chodziło tu jedynie o gest w naszym interesie, który być może powstrzymałby przed wyeliminowaniem głosu samorządów przy powiększaniu obszaru parku.

Do punktu 9k.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż zgodnie z przepisami ustawy Karta Nauczyciela nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, należy obniżyć wymiar obowiązkowych godzin. Przedstawiła propozycję tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Projekt uchwały był przedłożony Podlaskiemu Kuratorowi Oświaty i uzyskał pozytywną opinię.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiarów zniżek tygodniowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w przedszkolu i szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Kleszczele. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/31/03 w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiarów zniżek tygodniowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w przedszkolu i szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Kleszczele została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Do punktu 9l.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kleszczelach. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/32/03 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kleszczelach została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Do punktu 9m.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt planu pracy Rady Miejskiej w Kleszczelach.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej w Kleszczelach. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za powzięciem uchwały. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/33/03 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej w Kleszczelach została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 17 do protokołu.

Do punktu 10a.

Burmistrz Aleksander Sielicki przedstawił projekt planu dochodów i wydatków na 2003 r. Na wstępie powiedział, iż jest to kolejny bardzo trudny budżet, który będzie realizowany w całym 2003 r. Ta trudność wynika stąd, że że dochody gminy są bardzo niskie. Kwota ok. 3.523.000 zł gwarantuje jedynie bieżące funkcjonowanie gminy. Stanowimy taką jednostkę, która nie jest w stanie wygenerować wyższych środków. Gmina znajduje się w takim położeniu, że trudno jest o rozwój inicjatywy gospodarczej. W naszych wsiach nie prowadzi się działalności gospodarczej, jak ma to miejsce we wsiach podbiałostockich, gdzie jest w każdej po 2 - 3 podmioty gospodarcze. Gmina posiada charakter rolniczy, ale dochód z podatku rolnego jest bardzo niski. Musimy z takim budżetem pracować. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Rada takie trudne budżety przyjmowała i z takimi budżetami prowadziliśmy inwestycje, w tym roku będzie podobnie. Burmistrz omówił projekt planu dochodów, a następnie wydatków budżetowych i załączniki do projektu uchwały.

Burmistrz dodał, iż w br. planuje wykonać część zadań, które nie zostały ujęte w projekcie budżetu:

-zamierza podjąć się systemem gospodarczym remontu świetlic wiejskich w Toporkach, Suchowolcach, Dobrowodzie, Daszach (w niewielkim zakresie). Nie będą to kapitalne remonty, tylko niezbędne prace,

-są prowadzone rozmowy z dyrektorem SP ZOZ w Hajnówce odnośnie uruchomienia w Kleszczelach dwóch gabinetów dla lekarzy specjalistów. Dyrektor pozyskał już fotel ginekologiczny na wyposażenie gabinetu ginekologicznego w Kleszczelach. Na przełomie III i IV Burmistrz spróbuje uzyskać pracowników interwencyjnych, którzy będą skierowani do przygotowania pomieszczeń w budynku Poradni,

-przeprowadził rozmowy odnośnie kontynuacji remontu boiska sportowego i dwa podmioty gospodarcze wyraziły zgodę na przekazanie na ten cel środków finansowych oraz wykonanie pewnego zakresu prac,

-w br. trzeba będzie rozstrzygnąć przetarg na wykonanie planu zagospodarowania przestrzennego obszaru wokół zbiornika wodnego "Repczyce", ale w budżecie brak jest środków. Przetarg spróbuje Burmistrz tak zorganizować, aby płatności nastąpiły w następnym roku,

-w projekcie budżetu nie ma środków na zakup nieruchomości pod budowę boisk przyszkolnych. Prowadzone są rozmowy z Parafią Rzymsko - Katolicką, aby dokonać zamiany nieruchomości uwzględniając cel, na jaki ma być nieruchomość przeznaczona. Jeżeli nieruchomość trzeba będzie zakupić, muszą znaleźć się środki w budżecie. Obecnie wniosek jest rozpatrywany przez Biskupa.

-w projekcie budżetu nie ma zapisanej żadnej kwoty na remont budynku na osiedlu mieszkaniowym na ul. Stacja Kolejowa. Burmistrz nie widzi możliwości zapisania żądanej kwoty 10.000 zł w budżecie.

Podsumowując projekt budżetu Burmistrz podkreślił, iż jest on bardzo trudny. Są przykre doświadczenia z ostatnich lat, ale gmina radziła sama. Budżet jest biedny, ale wykonujemy prawie za 1 mld. zł inwestycje i dzięki temu robimy "krok do przodu". Najważniejsze jest, że gmina rozwija się. Burmistrz zaznaczył, iż radni mogą wnosić różne propozycje, ale należy zamykać się w kwocie budżetu. Zasygnalizował, iż w realizacji budżetu może zabraknąć ok. 100.000 zł. Burmistrz zwrócił się do radnych o przyjęcie tego trudnego budżetu.

Do punktu 10b.

Przewodniczący Rady odczytał opinię Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Kleszczelach w sprawie projektu budżetu na 2003 rok. Opinia stanowi załącznik nr 18 do protokołu.

Skarbnik Gminy Halina Leonkiewicz przedstawiła pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie projektu budżetu na 2003 r.

Do punktu 10c.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie przedłożonego projektu budżetu. W dyskusji głos zabrali:

Radny Marek Martynowicz

-czy kiedykolwiek w budżecie zostanie ujęta wieś Dasze. Czy podpisy złożone przez mieszkańców odnośnie remontu trzech odcinków dróg są nieważne? Mieszkańcy, którzy dokonali wpłat po 100 zł na modernizację drogi mogą wystąpić do Sądu.

Radna Walentyna Duda

-droga ta była w poprzedniej kadencji ujęta w budżecie, ale nie została wykonana. Mieszkańcy na spotkaniu przedwyborczym czuli się oszukani. Uważają, że jest to złośliwość ze strony Burmistrza. Sołtys powiedział, że na zebraniu w sprawie likwidacji szkoły w Daszach mieszkańcy podjęli decyzję o budowie drogi do Kośnej. Mówiąc o jakichś mieszkańcach powinien powiedzieć po imieniu - chodzi tu o radną Dudę. Na zebraniu w sprawie szkoły było 5 mieszkańców Dasz i Burmistrz tylko poinformował o przesunięciu na późniejszy czas tej inwestycji. To przesunięcie trwa już 6 lat.

Do powyższych wypowiedzi odniósł się Burmistrz twierdząc, iż swoje działania prowadzi publicznie. Prowadząc w 1997 r. inwestycję był pewien budżet na nią przeznaczony. Mieszkańcy wpłacili po 100 zł. Ta kwota wystarczyła na 0,5 m drogi. Rozpoczynając tę inwestycję było wiadomo, że środków nie wystarczy na wykonanie całej ulicy. Była inicjatywa proboszcza i grupy mieszkańców, która złożyła wniosek, żeby ułożyć asfalt w kierunku do cerkwi. W rozmowach także inni mieszkańcy Dasz byli za tym. Cały czas rozważa się możliwość ujęcia w budżecie drogi w Daszach. Burmistrz podkreślił, iż jest daleki od złośliwości. Zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy w tym budżecie znajdą środki na wykonanie ulicy w Daszach? Odnośnie skierowania sprawy do Sądu Burmstrz poinformował, iż nie wszyscy mieszkańcy wnieśli opłaty.

Radna Walentyna Duda stwierdziła, że z roku na rok budżet jest gorszy. Nie będzie nigdy takiej sytuacji, chyba, że zmieni się burmistrz i nowy będzie miał inny pogląd na to zadanie.

Burmistrz zapewnił, iż to nie zmiana burmistrza spowoduje ułożenie asfaltu. Prowadzone są już rozmowy z firmą "M" w sprawie asfaltu.

Radny Mikołaj Szymczuk

- w bloku 5a (ul. Stacja Kolejowa) po ostatnim remoncie cieknie dach. Przez kilka lat obiecano remont. W drugim budynku też cieknie dach. Gdyby wyremontowano dach w budynku 5 - cio rodzinnym.

Burmistrz odpowiedział, iż gmina otrzymała o 250.000 zł mniej niż w ub.r. Subwencji oświatowej. Gdyby kwota subwencji była wyższa, można byłoby rozważyć asfaltowanie w Daszach, remont dachu. Trudno jest przewidzieć, jaka będzie sytuacja. Jak w tak trudnej sytuacji można wykonać wnioskowane zadania? Jeżeli damy 10.000 zł na remont dachu, to tego zadania za tą kwotę Wspólnota Mieszkaniowa nie zrobi. Trzeba podjąć działania racjonalne. Burmistrz nie widzi lepszego rozwiązania dla budżetu naszej gminy od przedstawionego. Być może w następnym roku zostanie subwencja oświatowa inaczej naliczona. Jeżeli otrzymamy w przyszłym roku wyższe środki na oświatę, to być może te zadania będą mogły być wykonane.

Radny Mirosław Gryniewicki

-czy firma "M" planuje jakiś prezent dla Dobrowody? Łatają asfalt, ale nie wiadomo co z niego zostanie?

Burmistrz nawiązując do wcześniej przedstawionej aplikacji powiedził, iż planuje z kanalizacją wejść do Dobrowody. Umyślnie nie asfaltowano ulicy w Dobrowodzie. W ramach funduszy strukturalnych po ułożeniu kolektora będzie możliwość wykonania asfaltu. Trzeba czekać i umiejętnie z danym pomysłem wchodzić do realizacji. Burmistrz zapewnił, iż nad wszystkim czuwa, aby zdobyć dla Kleszczel jak najwięcej pieniędzy. Jest członkiem Komitetu Sterującego i zadba o włączenie do realizacji co najmniej dwóch projektów.

Radny Mirosław Gryniewicki

-w ub.r. była przekazana dla gminy działka w Dobrowodzie pod budowę przystanku.

Burmistrz poinformował, iż podpisano akt notarialny i w br. będzie wykonana sposobem gospodarczym wiata. Nie ujęto tego w budżecie, ale dwa podmioty gwarantują środki.

Radny Włodzimierz Sajewicz

-w światlicy w Policznej trzeba wykonać dach

Radny Jan Piasecki

-świetlice w Gruzce i w Żukach są w fatalnym stanie.

Burmistrz zapewnił, iż pamięta o tych zadaniach. W miarę możliwości świetlice będą remontowane, jak to zapowiedział wcześniej.

Wobec braku dalszych uwag i zapytań Przewodniczący Rady zamknął dyskusję.

Do punktu 10d.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie budżetu gminy na 2003 rok. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 14 radnych, z których za powzięciem uchwały opowiedziało się dziesięciu radnych, dwóch opowiedziało się przeciw i dwóch wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, iż uchwała Nr IV/34/03 w sprawie budżetu gminy na 2003 rok została powzięta większością głosów. Uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokołu.

Do punktu 11.

Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych udzielił Burmistrz Aleksander Sielicki:

-w sprawie wniosku radnego Hassoun, to niejednokrotnie próbował pomóc, ale nie przynosiło to rezultatu. Za każdym razem za to "obrywał". Burmistrz sugeruje, aby tę sprawę spróbowała rozstrzygnąć Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych. To, że konflikt taki jest, cierpi autorytet Kleszczel. Od osób wypełniających mandat społeczny należy oczekiwać pewnego wzorca do naśladowania. Były składane deklaracje na sesji, ale okazały się puste. Może radni znajdą inne rozwiązanie? Trzeba ten konflikt rozwiązać, to nie może trwać. Burmistrz nie zamierza podejmować żadnych działań. To lekarze, jeżeli nie mogą tego rozwiązać, powinni oboje opuścić Kleszczele i dalej nie kompromitować naszej gminy.

-odnośnie ograniczenia prędkości na ul. Stacja Kolejowa zostanie złożony wniosek do właściwego Zarządu Dróg,

-odnośnie ograniczenia prędkości na ul. w kierunku stacji kolejowej, to stan nawierzchni jest tak zły, że nie można jechać szybciej. Poprzednia Rada wystosowała wniosek do Rady Powiatu o zmianę kategorii tej drogi na powiatową. Po ułożeniu kolektora sanitarnego wspólnie ze Starostwem przystąpimy do asfaltowania. Jako gmina trudno byłoby wykonać asfalt. Znaki można ustawić, ale co do efektów, nie wiadomo czy będą.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady uznał, iż odpowiedzi na interpelacje i wnioski są wyczerpujące.

Do punktu 12.

Przewodniczący przedstawił projekt Stanowiska Rady Miejskiej w sprawie planowanego ograniczenia ilości przewozów pasażerskich na terenie Gminy Kleszczele przez PKP.

Do przedstawionego projektu stanowiska radni uwag nie wnieśli. Przewodniczący Rady poddał projekt Stanowiska pod głosowanie. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, z których wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem Stanowiska. Przewodniczący stwierdził, iż Stanowisko w sprawie planowanego ograniczenia ilości przewozów pasażerskich na terenie Gminy Kleszczele zostało przyjęte jednogłośnie. Stanowisko stanowi załącznik nr 20 do protokołu.

Przewodniczący Rady odczytał pismo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku odnośnie składanych wcześniej interpelacji radnych o zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z drogi krajowej na terenie Kleszczel.

Ponadto w wolnych wnioskach głos zabrali:

Radna Grażyna Bieroza

-podziękowała za akcję odśnieżania. Jej zdaniem akcja w br. była przeprowadzona bardzo dobrze.

Radny Marek Martynowicz

-był sporządzony operat do lasów prywatnych. Gmina wzięła wiek lasu od tego operatu do naliczania podatku. Są obecnie działki z lasem już ok. 20 - letnim, a zmiany nie są naniesione. Czy Gmina postępuje prawidłowo?

Do zapytania odniósł się Kierownik RGK Jan Sawicz zobowiązując się do udzielenia odpowiedzi na to zapytanie na kolejnej sesji Rady po zbadaniu tego zagadnienia. Nie jest to problem tylko tych lasów, ale znacznie większego obszaru.

Do punktu 13.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady o godz. 1530 zamknął obrady IV Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach.

Protokołowała:
Walentyna Sidoruk

Przewodniczący Rady
/-/ Jerzy Jaroszewicz

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Kelszczelach

Wytwarzający/odpowiadający: Walentyna Sidoruk

Data wytworzenia: 2003-03-10

Wprowadzający: Walentyna Sidoruk

Data wprowadzenia: 2005-07-20

Data modyfikacji: 2008-09-02

Opublikował: Walentyna Sidoruk

Data publikacji: 2005-07-20