Protokół Nr VII/03

Protokół Nr VII/03

obrad VII Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytych w dniu 26 września 2003 roku.

Obrady rozpoczęto o godzinie 1000 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Miejskiej w Kleszczelach - Pan Jerzy Jaroszewicz.

W obradach uczestniczyli radni: Grażyna Bieroza, Walentyna Duda, Henryka Ewa Gąsowska, Mirosław Gryniewicki, Saber Hassoun, Jerzy Jaroszewicz, Michał Kazimieruk, Marek Martynowicz, Waldemar Janusz Niewiński, Jan Piasecki, Włodzimierz Sajewicz, Teofila Strojna, Mikołaj Szymczuk i Włodzimierz Wasiluk. W obradach nie uczestniczył radny Marek Haponiuk, który nieobecności nie usprawiedliwił.

Protokołowała: Alina Snarska

Do punktu 1.

Otwarcia obrad VII Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach dokonał Przewodniczący Rady Jerzy Jaroszewicz witając Pana Jarosława Iwaniuk - Kierownika Posterunku Policji w Kleszczelach, Pana Aleksandra Sielickiego - Burmistrza Kleszczel, Pana Jana Sawicz - radnego Rady Powiatu Hajnowskiego, radnych Rady Miejskiej w Kleszczelach, sołtysów z gminy Kleszczele, zaproszonych gości i pozostałych uczestników dzisiejszych obrad.

Przewodniczący stwierdził, że na stan 15 radnych, w obradach uczestniczy 14 radnych, co stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał Rady. Listy obecności radnych, sołtysów i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1, 2, 3).

Do punktu 2.

Przewodniczący Rady wystąpił z wnioskiem, aby do zaproponowanego porządku obrad dodać dwa punkty w sprawie powzięcia uchwał, w związku z wszczęciem postępowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymtoku w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały: 8g. uchylającej uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso oraz

8h. zmieniającą uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Przewodniczący Rady wystąpił z zapytaniem do Radnych czy nie wnoszą uwag do zaproponowanego porządku dzisiejszych obrad, uwzględniając zaproponowane zmniany.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt porządku obrad.

W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem przedstawionego wyżej porządku obrad głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

Proponuję następujący porządek obrad:

1.Otwarcie obrad.

2.Zatwierdzenie porządku obrad.

3.Przyjęcie protokołów z poprzednich obrad sesji - V i VI.

4.Interpelacje i zapytania radnych.

5.Informacja Burmistrza Kleszczel o sprawach bieżących.

6.Informacja kierownika Posterunku Policji w Kleszczelach o stanie bezpieczeństwa, ładu i porządku na terenie gminy.

7.Powzięcie uchwały w sprawie stwierdzenia wyborów ławników ludowych Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim,

a)przedstawienie przez zespół opiniujący opinii o kandydatach na ławników,

b)powołanie Komisji Skrutacyjnej,

c)przeprowadzenie głosowania,

d)powzięcie uchwały.

8.Powzięcie uchwał w sprawach:

a)zmieniająca uchwałę w sprawie finansowania działalności jednostek budżetowych w formie środków specjalnych,

b)określenia procedury opracowania i uchwalenia budżetu gminy oraz rodzajów i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu,

c)zwolnienie z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele

d)określenia limitu wydatków na zadania inwestycyjne,

e)zbycia nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej,

f)dokonania zmian w budżecie na 2003 r.

g)uchylenia uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso,

h)zmiany uchwały w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

9.Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

10.Wolne wnioski.

11.Zamknięcie obrad.

Do punktu 3.

Przewodniczący Rady wystąpił z wnioskiem o przyjęcie protokołów z V i VI Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytych w dniach 30 kwietnia 2003 r. i 26 sierpnia 2003 r. bez odczytania. Ze względu na awarię komputera protokół z V Sesji nie był przyjęty na poprzedniej Sesji. Protokoły były wyłożony do wglądu w Urzędzie Miejskim w Kleszczelach oraz obecnie znajduje się na sali obrad.

Jeżeli nikt z Radnych nie wniesie uwag do treści protokołów to zostaną przyjęte przez aklamację.

Do treści protokołów przed obradami sesji oraz w trakcie obrad uwag nie wniesiono.

Wobec powyższego protokoły zostały przyjęte przez aklamację.

Do punktu 4.

Interpelacje i wnioski zgłosili:

Radny Michał Kazimieruk

-przy drodze krajowej w miejscowości Suchowolce przepusty są niedrożne; wiosną ponownie może nastąpić zalanie jezdni.

Radna Walentyna Duda

-czy w sklepie w Daszach zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zezwala na spożycie na miejscu czy poza miejscem sprzedaży, bowiem nawet nie ma wywieszki zabraniającej spożycie alkoholu w miejscu sprzedaży. Jeżeli ktoś kupuje piwo, to sprzedawca, nie pytając, od razu je odmyka umożliwiając spożycie na miejscu. Przy zakupie wina, również je odmyka wyposażając jeszcze dodatkowo w szklaneczki jednorazowego użytku.

Na ladzie są wystawione nieprzykryte pojemniki ze śledziami, wyłożony chleb i inne produkty, nad którymi pochylają się osoby w stanie nietrzeźwym i robienie zakupów jest nieprzyjemne i odrażające.

-jak kształtuje się budżet, czy jest jakaś możliwość wyasfaltowania choć kawałka drogi w Daszach?

Radny Marek Martynowicz

-kto płaci za zużycie energii w obiekcie po b/szkole w Daszach, bowiem zamieszkujący tam Państwo Marczyńscy mają włączone oświetlenie przez całą noc?

-dlaczego przybudówka przy remizie w Daszach została pokryta starym eternitem pochodzącym z rozbiórki?

Radna Grażyna Bieroza

-Toporki należły poprzednio do poczty w Dubiczach Cerkiewnych, obecnie zmieniono na pocztę Kleszczele. To spowodowało, że mieszkańcy naszej wsi muszą wymieniać dowody osobiste oraz wiele dokumentów w różnych instytucjach, a nawet pieczęcie, jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i czy ktoś, przynajmniej w części, je zrefunduje?

Do punktu 5.

Burmistrz przedstawił informację o bieżących sprawach:

-w okresie między sesjami Burmistrz wydał 10 zarządzeń. Przedstawił kolejno, jakich spraw zarządzenia dotyczyły,

-zakończono już inwestycje realizowane w ramach programów pomocowych SAPARD i PHARE, dokonano komisyjnego odbioru. Jednak jeszcze będą sprawdzane przez organy innych instytucji montażu finansowego - kosztów kwalifikowanych, które są refundowane przez środki unijne.

Środki finansowe, które zostały zaangażowane w realizację inwestycji zachwiały sytuację finansową budżetu gminy. Refundacja środków przewidywana jest w m-cach listopadzie i grudniu. Ta sytuacja spowodowała, że wynagrodzenia pracownikom Urzędu i jednostek organizacyjnych za m-c wrzesień i październik będą wypłacone tylko w 50%. Nie chcemy podejmować decyzji o zaciągnięciu kredytu komercyjnego i zadłużać gminę. Kredyt taki był zaciągnięty w ubiegły roku na wypłatę podwyżek nauczycielom i będzie spłacany jeszcze do czerwca 2004 r.

Nie jest to podyktowane złym gospodarowaniem, lecz koniecznością rozliczenia inwestycji.

W szkole zawsze były wypłacane wynagrodzenia w pełnej wysokości, gdy w tym czasie pracownicy Urzędu, niejednokrotnie, uposażenie otrzymywali po terminie.

W bieżącym roku do utrzymania oświaty z budżetu gminy dokładamy 300 tys. zł. Mamy więc ku temu pełne prawo, aby te problemy podzielić solidarnie między wszystkich pracowników.

Ponadto nauczyciele korzystający z urlopów dla poratowania zdrowia, którzy dodatkowo obciążają budżet, złożyli akces do pracy w komisji wyborczej, gdzie będą musieli pracować w ciągu dnia 18 godzin, a w ciągu tygodnia nie mogą.

-wykonano remonty świetlic wiejskich w Toporkach, Suchowolcach i Daszach, w niezbyt dużym zakresie, lecz zostały zabezpieczone przed dalszą degradacją,

-wiaty dla dzieci dojeżdżających - wykonano w Dobrowodzie i na ukończeniu jest we wsi Toporki, która została wykonana dodatkowo,

-nadal niepokojąca jest sytuacja z zabudowania po firmie "P". Ostatnio przeprowadziłem rozmowę z Komornikiem i z przykrością muszę stwierdzić, że sprawa nie drgnęła do przodu. Mamy takie prawo, a nie inne, które stanowi, że z dokumentacją zgromadzoną przez Komornika muszą zapoznać się wszyscy wieżyciele, w tym były właściciel jest też wierzycielem. Od trzech lat komornik nie może skutecznie dostarczyć zawiadomienia Panu "P" o zapoznaniu się z dokumentacją. Pan "P" celowo unika i nie odbiera zawiadomień, aby tych zabudowań nie można było postawić do licytacji i zbyta. Dla gminy jest to wielki uszczerbek, bowiem z tak dużego majątku nie wpływają do budżetu podatki, nie może podjąć żaden podmiot gospodarczy działalności,

-podpisano już umowę z Urzędem Marszałkowskim na rekultywację drogi z Toporek do Redut. Na realizację tego zadania otrzymaliśmy tylko 20.000 zł. Mamy nadzieję, że po wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu, cena będzie znacznie niższa o wartości kosztorysowej i będzie wykonana w ramach przyznanej kwoty. Czynię już starania, aby przyznana kwota była w całości zaangażowana w to zadanie i nie musieliśmy dofinansowywać z budżetu gminy, bowiem takich środków nie ma.

-w najbliższym okresie musimy przymierzyć się spraw dokumentacyjnych, aby przygotować się do "konsumowania" środków unijnych. Dokumentacja, którą posiadaliśmy, już została wykorzystana do realizacji zadań w ramach środków przedakcesyjnych. Po wejściu do Unii będzie można korzystać ze środków już strukturalnyh. Lecz terminy do składania wniosków są tak krótkie, że jednostka musi być przygotowana i dysponować wszystkimi załącznikami do wniosku, w tym również dokumentacją na dane zadanie. W okresie jesienno-zimowym zlecimy wykonanie dokumentacji technicznej na drogi gminne- w kierunku Repczyc, miejscowy szczegółowy plan zagospodarowania okolic zbiornika Repczyce oraz nieruchomości za lecznicą dla zwierząt pod budownictwo jednorodzinne, bowiem tereny "na sójczym wzgórzu" już się wyczerpały i nie dysponujemy terenem pod tego typu zabudowę. Przewidywany koszt wykonania tych dokumentacji to ok. 100 tys. zł.

Do punktu 6.

Informację o stanie bezpieczeństwa, ładu i porządku na terenie gminy Kleszczele przedstawił Kierownik Posterunku Policji w Kleszczelach - Jarosław Iwaniuk. Informacja stanowi załącznik do protokołu (załącznik nr 4).

Radny Włodzimierz Wasiluk wystąpił z zapytaniem:

-jaka jest obsada kadrowa i w jakich godzinach można skontaktować się z policjantem na Posterunku?

Pan Iwaniuk wyjaśnił:

Etatowych policjantów jest pięciu, z tego jeden jest oddelegowany do Komendy w Hajnówce do prowadzenia dochodzeń. Dzielnicowy Kleszczel przebywa od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarski, a w sumie przepracował na Posterunku niespełna miesiąc. Tak więc w zasadzie jest nas tylko trzech. Jako Kierownik, sam też prowadzę dochodzenia, a pracę w terenie wykonuje tylko dwóch policjantów.

Skontaktować się z policjantem na Posterunku można codziennie, rano zawsze ktoś jest. Kierownik Posterunku pracuje w godz. 730 - 1530, chyba że musi służbowo wyjechać w teren.

Sołtys wsi Pogreby - Jerzy Wasiluk sugeruje, aby policjanci zwrócili baczniejszą uwagę na motocyklistów poruszających się po drodze od ul. Akacjowej w kierunków wsi Pogreby. Motocykliści poruszają się z dużą prędkością, a często też w stanie nietrzeźwym.

Tą sytuację policjanci już kontrolują. Ostatnio nawet zatrzymano dwa prawa jazdy - wyjaśnił Kierownik Posterunku.

Kierownik Posterunku opuścił salę obrad.

Do punktu 7a.

Pani Alina Snarska - Sekretarz Gminy poinformowała, że zgłoszenia kandydatów na ławników Sądu dokonały uprawnione organy podmiotów wymienionych w ustawie o ustroju sądów powszechnych w terminie do 30 lipca 2003 r.

Po tym terminie wystąpiono z wnioskami do Krajowego Rejestru Karnego, celem sprawdzenia, czy poszczególni kandydaci nie figurują tam w kartotekach oraz do organów Policji, czy nie są tam rejestrowani i nie popełnili żadnych przestępstw czy wykroczeń. Bowiem ustawa stanowi, że kandydat na ławnika powinien być nieskazitelnego charakteru.

Ponadto Pani Snarska przedstawiła poszczególnych kandydatów podając imię i nazwisko kandydata, miejsce zamieszkania, miejsce zatrudnienia oraz podmiot zgłaszający. Wszyscy kandydaci zamieszkują na terenie gminy powyżej jednego roku oraz spełniają przedział wiekowy, tj. 30 - 65 lat.

W dniu 23 września br. odbyło się posiedzenie Zespołu opiniującego kandydatów na ławników powołanego uchwałą Rady Miejskiej. Po wnikliwym przeanalizowaniu zgłoszonych kandydatów Zespół wydał pozytywną opinię o kandydatach.

Do punktu 7b.

Dla przeprowadzenia tajnego głosowania nad wyborem ławników powołano Komisję Skrutacyjną w składzie:

1)Radny Mikołaj Szymczuk

2)Radny Marek Martynowicz

3)Radna Walentyna Duda

Do punktu 7c.

Komisja Skrutacyjna rozdała radnym karty tajnego głosowania dla wyboru ławników do orzekania w sprawach karnych i rodzinnych oraz dla wyboru ławnika do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Sekretarz Gminy - Alina Snarska wyjaśniła zasady głosowania.

Po dokonaniu aktu tajnego głosowania Przewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach o godz. 1100 na czas pracy Komisji Skrutacyjnej.

O godz. 1135 wznowiono obrady.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej - Radny Mikołaj Szymczuk przedstawił protokół ustalający wyniki głosowania.

W wyniku głosowania największą ilość głosów otrzymali i zostali wybrani na ławników Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim:

1.do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych:

1)Pani Henryka Ewa Gąsowska

2.do orzekania w sprawach karnych i rodzinnych

1)Pani Halina Gierez

2)Pani Eugenia Kazimieruk

3)Pan Jarosław Narewski

4)Pani Irena Niegierewicz

5)Pani Teresa Wasiluk

6)Pani Nina Zalewska

Protokół Komisji Skrutacyjnej w załączeniu do niniejszego protokołu. / załącznik nr 5/.

Do punktu 7d.

Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Jerzy Jaroszewicz odczytał uchwałę Nr VII/63/03 w sprawie stwierdzenia wyboru ławników Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim. Uchwała stanowi załącznik 6 do protokołu.

Do punktu 8a.

Skarbnik Gminy - Halina Leonkiewicz wyjaśniła, jednostka organizacyjna, jaką jest Zespół Szkół w Kleszczelach może gromadzić środki specjalne na wyodrębnionym rachunku bankowym, po wyrażeniu zgody przez Radę. Taka zgoda była wyrażona w uchwale powziętej przez Radę w 2000 r., dla Szkoły Podstawowej w Kleszczelach. Ponieważ od 1 września 2003 r. funkcjonuje Zespół Szkół, zachodzi potrzeba dokonania zmiany w tej uchwale.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/64/03 zmieniająca uchwałę w sprawie finansowania działalności jednostek budżetowych w formie środków specjalnych została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Do punktu 8b.

Skarbnik Gminy uzasadniając potrzebę powzięcia uchwały w sprawie określenia procedury opracowania i uchwalenia budżetu gminy oraz rodzajów i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu stwierdziła, że zmiana ustawy o samorządzie gminnym zlikwidowała organ "Zarządu", który był upoważniony do opracowania projektu budżetu. Obecnie takie kompetencje posiada Burmistrz. Ponadto proponuje się zmienić terminy poszczególnych etapów przygotowania projektu budżetu, czyniąc je bardziej realnymi.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/65/03 w sprawie określenia procedury opracowania i uchwalenia budżetu gminy oraz rodzajów i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Do punktu 8c.

Uzasadnienie do powzięcia uchwały w sprawie zwolnienie z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele przedstawił radnym Kierownik Referatu - Jan Sawicz. Do Urzędu wpłynął wniosek od osoby fizycznej na nabycie nieruchomości stanowiącą własność gminy, na której posadowione są zabudowania stanowiące własność tej osoby. Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami, w takim przypadku, daje możliwość zbycia tej nieruchomości zwalniając z obowiązku zbycia takiej nieruchomości w drodze przetargu po wyrażeniu zgody przez Radę.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/66/03 w sprawie zwolnienie z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Do punktu 8d.

W sprawie określenia limitu wydatków na zadania inwestycyjne głos zabrał Burmistrz Kleszczel, stwierdzając, że złożony został wniosek na realizację inwestycji "Budowa kanalizacji sanitarnej w m.Kleszczele, ul. Kolejowa" w kierunku Czeremchy, w ramach programu SAPARD. Termin składania wniosków upłynął w dniu 15 września br. Trudno jest podejmować decyzje, gdy brak jest budżetu na rok 2004 i nie ma jeszcze do jego opracowania.

Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów wybrano tę inwestycję, aby zagwarantować właściwe uzbrojenie terenu funkcjonującym podmiotom gospodarczym oraz zamierzającym podjąć działalność.

Wniosek o realizację inwestycji w ramach tego Programu zawiera szereg załączników, a jednym z nich jest uchwała określająca limit wydatków planowanych w budżecie gminy na 2004 r. na taką inwestycję. Wartość kosztorysowa zapisana w projekcie uchwały będzie na pewno niższa po przeprowadzeniu przetargu na wykonanie tej inwestycji i powinna wynieść ok. 80 tys. zł. Wówczas z budżetu gminy trzeba będzie zaangażować środki finansowe w kwocie ok. 40 tys. zł. Podejmując decyzję o tej inwestycji Burmistrz kierował się:

-możliwościami finansowymi gminy,

-wspieraniem podmiotów gospodarczych,

-że jeszcze w przyszłym roku będzie stać gminę na realizację takiej inwestycji.

Ta inwestycja będzie chyba już ostatnią realizowaną w ramach środków przedakcesyjnych. Po wejściu do UE będzie można realizować inwestycje w ramach pomocy strukturalnej, która ma być bardziej korzystna. Na realizację inwestycji będzie można skorzystać z dofinansowania w 75% wartości inwestycji. Dlatego też w najbliższym okresie będziemy czynić przygotowania dokumentacyjne do tych funduszy z realizacją na lata 2004-2006.

W tym momencie Radny Mirosław Gryniewicki wystąpił z zapytaniem, kiedy będzie realizowana wymiana azbestowych rur wodociągowych w Kleszczelach, która była planowana na lata 2004-2006?

Przewodniczący Rady zwrócił uwagę, że to zapytanie nie dotyczy przedmiotowej uchwały i można z nim wystąpić w wolnych wnioskach.

Dlatego też Burmistrz w tym punkcie nie odniósł się do postawionego zapytania.

Po tych wyjaśnieniach, Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało dwunastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosudwóch radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/67/03 w sprawie określenia limitu wydatków na zadania inwestycyjne została powziętawiększością głosów. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Po wcześniejszym uzgodnieniu z Przewodniczącym Rady Radna Grażyna Bieroza o godz. 1200 opuściła obrady.

Do punktu 8d.

Kierownik Referatu - Jan Sawicz, poinformował radnych, że do Urzędu zostały złożone wnioski o nabycie nieruchomości stanowiących własność gminy. Na wcześniej Sesji Rada już zdecydowała o zbyciu części nieruchomości położonej we wsi Policzna oznaczonej Nr geodezyjnym 100 oraz części nieruchomości położonej w Kleszczelach - oznaczonej Nr geodezyjnym 1851/35. Dokonano już podziału tych nieruchomości. Ponieważ te nieruchomości mają być zbyte w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych, uchwała o gospodarowaniu nieruchomościami dopuszcza możliwość zbycia w drodze bezprzetargowej.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział trzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowało zero radnych, "wstrzymało się" od głosu zero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/68/03 w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Do punktu 8f.

Skarbnik Gminy - Halina Leonkiewicz przedstawiła radnym przyczynę proponowanych zmian w budżecie gminy na 2003 r. Zwiększenie dochodów o kwotę 42.389 zł, to otrzymane dotacje na modernizację drogi rolniczej , na wypłatę dodatków mieszkaniowych, na przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Senatu RP, dofinansowanie dożywiania dzieci w szkołach oraz dożywianie dzieci byłych pracowników PGR. Plan dochodów został również zmniejszony o 2.000 zł na wypłatę zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, ponieważ przyznana dotacja na ten cel nie będzie w pełni wykorzystana do końca roku.

Plan wydatków został zwiększony o 42.389 zł oraz zmniejszony o kwotę 2.000 zł.

Proponuje się również dokonanie zmian w planie wydatków poprzez przesunięcia pomiędzy rozdziałami i paragrafami, w sytuacji, gdy niektóre kwoty mogą być niewykorzystane, a na niektórych paragrafach występują braki środków.

Po wyjaśnieniach Skarbnik, Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2003 r. Do przedstawionego projektu radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział trzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowało zero radnych, "wstrzymało się" od głosu zero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/69/03 w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2003 r. została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Do punktu 8f.

W związku zawiadomieniem z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Kleszczelach Nr VI/61/03 z dnia 26 sierpnia 2003 r. zmieniająca uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso proponuje się uchylenie tej uchwały, a w to miejsce powziąć uchwałę uwzględniającą sugestie RIO.

Dodatkowo Sekretarz Gminy wyjaśniła, że RIO kwestionuje zapis dotyczący wejścia w życie uchwały zmieniającej. Stanowisko Sekretarz, jak też radcy prawnego z Urzędu Wojewódzkiego, jest takie, że uchwała zmieniająca powinna wchodzić w życie z dniem powzięcia, ponieważ ona nie jest publikowana. Niektórzy radcowie mają zdanie odmienne i stoją na stanowisku, że skoro uchwała zmieniana wchodzi w życie po 14 dniach od opublikowania, to i uchwała zmieniająca też w tym samym trybie.

Skoro nie ma pewnego stanowiska w tej sprawie, to proponuje się uchylenie uchwały zmieniającej i powzięcie nowej, zawierającej zapis, jak sugeruje RIO.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały uchylającej uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso. Do przedstawionego projektu radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział trzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowało zero radnych, "wstrzymało się" od głosu zero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/70/03 w sprawie uchylenia uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Do punktu 8g.

Konsekwencją powzięcia uchwały uchylającej jest powzięcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały. Do przedstawionego projektu radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu brało udział trzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowało zero radnych, "wstrzymało się" od głosu zero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr VII/71/03 zmieniająca uchwałę w sprawie inkasa zobowiązań podatkowych oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Do punktu 9.

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielił Burmistrz Kleszczel Aleksander Sielicki:

-w sprawie naprawy przepustów przy drodze krajowej we wsi Suchowolce wystąpiliśmy z pismem na początku września br. do zarządcy drogi - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad , Oddział w Białymstoku, na które jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi. O zajęciu stanowiska przez Dyrekcję radnego powiadomimy.

-zgodnie z wydanym zezwoleniem sklepie w Daszach piwo i wino może być sprzedawane na wynos, a nie do spożycia na miejscu. Jeżeli jest prowadzona taka sprzedaż, to nie zgodnie z wydanym zezwoleniem. W najbliższym czasie zlecę przeprowadzenie kontroli w tym zakresie. Jeżeli ten fakt zostanie potwierdzony przez kontrolę, to zostaną wyciągnięte konsekwencje, do cofnięcia zezwolenia włącznie.

Co do pozostałych zastrzeżeń dotyczących sprzedaży artykułów w tym sklepie, to należy je kierować do Sanepidu-u, aby podjął stosowne działania celem wyeliminowania nieprawidłowości.

-decyzja w sprawie asfaltowania drogi w Daszach jeszcze nie jest podjęta. Jak będzie kształtowany budżet na 2004 r., to wówczas będzie można planować tego rodzaju inwestycje.

Możliwości budżetowe są bardzo ograniczone, dlatego też brak jest tej inwestycji w założeniach społeczno-gospodarczych. Sytuacja budżetowa w roku przyszłym będzie również skomplikowana, bowiem brak jest podmiotów gospodarczych na terenie gminy, a te co funkcjonują , to podatki płacą ze zbyt dużym poślizgiem lub występują o umorzenie podatków. Brak środków finansowych jest odczuwalny od kilku, są ciągłe braki, dlatego też nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkich zadań zgłaszanych przez Radnych.

W przypadku, gdy w wyniku przetargu na realizację inwestycji w ramach środków SAPARDU w 2004 r. / Budowa kanalizacji sanitarnej w Kleszczelach na ul Kolejowej/ koszt realizacji będzie niższy niż zaplanowane środki do budżetu gminy, to środki te planowane są na zagospodarowanie skrzyżowania przy ul. Plac Parkowy /przy sklepie Lewiatan/, z którego korzysta większa ilość osób, niż na odcinku drogi w Daszach.

-koszty zużytej energii elektrycznej, lokatorzy zamieszkujący w budynku b/ szkoły w Daszach, ponoszą sami, bowiem mają podpisaną indywidualną umowę z Zakładem Energetycznym. Dotychczas nie stwierdziliśmy kradzieży energii z naszych liczników, opłacamy jedynie opłatę stał, na rachunkach nie jest wykazywane zużycie energii.

-do pokrycia dachu na przybudówce przy remizie w Daszach, faktycznie wykorzystany został eternit używany, bowiem nie stać nas na zakup nowego materiału pokryciowego. Uznaliśmy, że posiadany przez nas eternit nadaje się jeszcze do wykorzystania. Sytuacja finansowa nie pozwala na takie wydatki przy pokryciu dachu przybudówki, a nie dach remizy strażackiej. W przypadku takich stwierdzeń można dopatrywać się pewnej złośliwości ze strony radnych. Bowiem dobry gospodarz, przy braku środków finansowych, też tak by zrobił.

-informację o włączeniu wsi Toporki do obszaru pocztowego Kleszczele otrzymaliśmy w miesiącu marcu 2003 r. z Obwodowego Urzędu Poczty w Hajnówce. Decyzja w tej sprawie jest obowiązująca od 1 kwietnia br. i prawdopodobnie została podjęta przez stosowne władze Poczty. Koszty wymiany dokumentów, niestety, muszą ponosić mieszkańcy zamieszkujący we wsi Toporki i nie będzie możliwości ich refundacji./Ze względu na nieobecność radnej zgłaszającej interpelację, odpowiedź zostanie udzielona również na piśmie/.

-budowa kanalizacji sanitarnej na ulicach Boćkowska, Mickiewicza i Ciasnej w Kleszczelach, to jest koszt 300.000,- zł. Tych pieniędzy jest brak. Program SAPARD, który obecnie funkcjonuje, jest mało atrakcyjnym, bowiem dofinansowuje tylko do 50% kosztów realizacji inwestycji. Być może będzie bardziej atrakcyjne programy w ramach środków strukturalnych. Jednak jeżeli chcemy ubiegać się o środku strukturalne w roku 2004, to prawdopodobnie, bo takie są z reguły terminy, trzeba będzie złożyć wnioski do końca grudnia br. na te aplikacje, które złożyliśmy do Wojewódzkiego Oddziału Regionalnego.

Na wymianę azbestowych rur wodociągowych aplikacja została złożona. Jest to jednak bardzo kosztowna inwestycja, bo ok. 7 mln. zł. Jeżeli wniosek będzie uznany za zasadny, to można uzyskać dofinansowanie nawet do 90% wartości inwestycji. Opracowanie tylko dokumentacji to koszt ok. 150 tys. zł. Ze względu na tak wysokie koszty, prawdopodobnie zdanie to w latach 2004-2006 nie będzie mogło być zrealizowane.

Po udzielonych przez Burmistrza odpowiedziach głos zabrał Radny Marek Martynowicz stwierdzając:

-żadnej złośliwości ze strony radnych nie ma. A dobry dobry gospodarz, to nie znaczy, że Pan Panie Burmistrzu zapłaci dwa razy . Dobrzy gospodarze teraz eternit zdejmują z dachu i stawiają pod płotem, bowiem nikt już nie daje pozwolenia na krycie dachów eternitem. W takiej sytuacji mogą przyjechać "panowie w białych rękawiczkach", zdejmą eternit, poddadzą go utylizacji, a za te czynności trzeba będzie bardzo dużo zapłacić, znacznie więcej niż kosztowałby nowy materiał pokryciowy,

-to nie prawda, że lokatorzy w b/ szkole w Daszach nie korzystają z energii elektrycznej podłączonej do ogólnego licznika. Stanu licznika nikt na pewno nie sprawdzał, bo nie wiadomo u kogo jest klucz do tych pomieszczeń. Ponieważ swego czasu chciałem obejrzeć pomieszczenia tego obiektu, to nie nie mogłem, bo nie odnaleziono klucza - stwierdził radny.

Burmistrz stwierdził, że nie po powodów wierzyć w interpretację przedstawioną przez Radnego, ale zobowiąże pracowników, aby dokonali ponownie sprawdzenia stanu licznika i udzielili stosownej informacji.

Do punktu 10.

W wolnych wnioskach głos zabrali:

Przewodniczący Rady stwierdził, oświadczenia majątkowe za 2002 r. radni złożyli w terminie, tj. do 30 kwietnia 2003 r. za wyjątkiem: Radna Teofila Strojna - w dniu 25 czerwca br. oraz Radny Włodzimierz Wasiluk w dniu 8 maja br.

Poza drobnymi uchybieniami,w analizowanych oświadczeniach nieprawidłowości nie stwierdzono.

Burmistrz Kleszczel poinformował Radę, że wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego w Kleszczelach oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych zobowiązani do złożenia oświadczeń majątkowych złożyli je w ustawowym terminie, nieprawidłowości w analizowanych oświadczeniach nie stwierdzono.

Sołtys wsi Dasze - Włodzimierz Anrusiewicz w nawiązaniu do interpelacji Radnej Duda stwierdził, że chyba nie jest to takie wielkie wykroczenie, jak rolnik jadąc z pola w brudnym ubraniu, przyjdzie do sklepu. wypić piwo. Chyba lepiej jest, że mój syn, czy syn Radnej wypije piwo na miejscu, a nie jedzie gdzieś dalej.

Przewodniczący Rady prosił Sołtysa, aby nie kontynuował swojej wypowiedzi, bowiem powstaje polemika, która nie powinna mieć tu miejsca.

Sołtys jednak dodał, że to Pani Radna nie tak dawno mówiła, że w sklepie może chleba nie być, ale piwo i wino musi być.

W tym momencie Przewodniczący Rady zakończył dyskusję.

Do punktu 11.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady o godzinie 1250 zamknął obrady VII Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach.

Podpis protokolanta:
Alina Snarska

Przewodniczący Rady
/-/ Jerzy Jaroszewicz

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Kleszczelach

Wytwarzający/odpowiadający: Walentyna Sidoruk

Data wytworzenia: 2003-09-25

Wprowadzający: Walentyna Sidoruk

Data wprowadzenia: 2005-07-20

Data modyfikacji: 2008-09-02

Opublikował: Walentyna Sidoruk

Data publikacji: 2005-07-20