Protokół Nr IX/04

Protokół Nr IX/04

 

obrad IX Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytych w dniu 16 marca 2004 r.

Obrady rozpoczęto o godzinie 1010 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Miejskiej w Kleszczelach - Pan Jerzy Jaroszewicz.

W obradach uczestniczyli radni: Grażyna Bieroza, Walentyna Duda, Henryka Ewa Gąsowska, Mirosław Gryniewicki, Saber Hassoun, Jerzy Jaroszewicz, Michał Kazimieruk, Marek Martynowicz, Waldemar Janusz Niewiński, Jan Piasecki, Włodzimierz Sajewicz, Teofila Strojna, Mikołaj Szymczuk i Włodzimierz Wasiluk. W obradach nie uczestniczył radny Marek Haponiuk, który nieobecność usprawiedliwił.

Protokołowała: Walentyna Sidoruk

Do punktu 1.

Otwarcia obrad IX Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach dokonał Przewodniczący Rady Jerzy Jaroszewicz witając Pana Aleksandra Sielickiego - Burmistrza Kleszczel, radnych Rady Miejskiej w Kleszczelach, sołtysów z gminy Kleszczele, zaproszonych gości i pozostałych uczestników dzisiejszych obrad.

Przewodniczący stwierdził, że na stan 15 radnych, w obradach uczestniczy 14 radnych, co stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał Rady. Listy obecności radnych, sołtysów i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1, 2, 3).

Do punktu 2.

Sekretarz Gminy z upoważnienia Burmistrza Kleszczel wystąpiła z wnioskiem o wycofanie z dzisiejszych obrad projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczelach. Wyjaśniła, iż projekt był przygotowany wcześniej, natomiast w ostatnim czasie Senat RP przyjął poprawki do ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którymi burmistrz może w formie pisemnej przekazać wykonywanie zadań z tego zakresu kierownikowi MOPS. Nie ma potrzeby podejmowania uchwały rady. Przewodniczący Rady zaproponował przyjąć porządek obrad z zaproponowaną poprawką, tj. wykreśleniem w punkcie 7 lit. "l" wyrażenia "zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczelach" i wpisanie w tym miejscu zagadnienia z lit " m".

Przewodniczący Rady wystąpił z zapytaniem do Radnych czy nie wnoszą uwag do zaproponowanego porządku dzisiejszych obrad, uwzględniając zaproponowane zmiany. Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt porządku obrad.

W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem przedstawionego wyżej porządku obrad głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1)Otwarcie obrad.

2)Zatwierdzenie porządku obrad.

3)Przyjęcie protokołu z poprzedniej VIII sesji Rady.

4)Interpelacje i zapytania radnych.

5)Informacja Burmistrza Kleszczel o sprawach bieżących.

6)Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2003 r.

7)Powzięcie uchwał w sprawach:

a)zbycia nieruchomości stanowiących własność Gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej,

b)obniżenia wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego łącznie z ryczałtem,

c)przystąpienia do opracowania Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kleszczele,

d)opłaty administracyjnej,

e)zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości stanowiących własność Gminy Kleszczele,

f)ustalenia sieci przedszkoli na terenie gminy Kleszczele,

g)użyczenia nieruchomości stanowiących własność Gminy Kleszczele,

h)zmieniająca uchwałę w sprawie opłaty targowej,

i)zmieniająca uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych na 2004 rok,

j)zmieniająca uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2004 r.,

k)zmieniająca uchwałę w sprawie określenia stawki podatku od posiadania psów na 2004 r.,

l)opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych,

8)Uchwalenie budżetu gminy na 2004 rok:

a)przedstawienie projektu budżetu gminy wraz z autopoprawkami oraz uzasadnieniem,

b)opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy Rady Miejskiej w Kleszczelach i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie projektu budżetu gminy na 2004 r.,

c)dyskusja i głosowanie nad zgłoszonymi poprawkami,

d)powzięcie uchwały w sprawie budżetu gminy na 2004 r.

9)Przyjęcie sprawozdań z pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Kleszczelach:

a)Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy,

b)Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych,

c)Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej,

d)Komisji Rewizyjnej.

10)Przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej.

11)Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

12)Wolne wnioski.

13)Zamknięcie obrad.

Do punktu 3.

Przewodniczący Rady wystąpił z wnioskiem o przyjęcie protokołu VIII Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytej w dniu 11 grudnia 2003 r. bez odczytania. Protokół był wyłożony do wglądu w Urzędzie Miejskim w Kleszczelach oraz obecnie znajduje się na sali obrad.

Jeżeli nikt z Radnych nie wniesie uwag do treści protokołu to zostanie przyjęty przez aklamację.

Do treści protokołu przed obradami sesji oraz w trakcie obrad uwag nie wniesiono.

Wobec powyższego protokół Nr VIII/03 obrad Rady Miejskiej odbytych w dniu 11 grudnia 2003 r. został przyjęty przez aklamację.

Do punktu 4.

Interpelacje i wnioski zgłosili:

Radny Michał Kazimieruk

- wnosi o dokonanie naprawy drogi polnej prowadzącej od początku wsi Suchowole w kierunku pól firmy "B",

- zwrócił się z zapytaniem jak będzie prowadzone zarybianie zalewu "Repczyce"?

Radny Waldemar Janusz Niewiński

- na parkingu przy kościele stoi słup; wnosi aby spowodować jego usunięcie.

- Czy ciągnik gminny powinien odśnieżać drogi dojazdowe do wszystkich kolonii? Jeżeli odśnieża się jednym, to trzeba odśnieżyć innym.

Radny Włodzimierz Sajewicz

- Czy ubezpieczenia strażaków pozostają na starych zasadach, czy będą na nowych?

- Wnosi, aby w porozumieniu z wójtem Gminy Dubicze Cerkiewne ustawić na cmentarzu w Werstoku kontener,

- Zwrócił się z zapytaniem, czy w Policznej będą prowadzone jakieś remonty?

Radny Mirosław Gryniewicki

- Czy jest możliwość przeprowadzić wodociąg do cmentarza w Dobrowodzie? Jeżeli tak, to jakie będą koszty?

Radny Jan Piasecki

- Czy istnieje możliwość poprawy stanu dróg powiatowych? W bardzo złym stanie jest droga do Piotrowszyzny. Wchodzimy do Unii Europejskiej i należy jakoś wyglądać. Czy istnieje jakiś plan poprawy tych dróg. Drogi powiatowe powinny być porządniejsze.

Radna Grażyna Bieroza

- Zwróciła się z wnioskiem, aby na następny sezon zimowy wpłynąć na lepsze utrzymanie stanu drogi Kleszczele - Hajnówka. Zimą jakość odśnieżania była fatalna, nie posypywano drogi, były koleiny.

Radny Mikołaj Szymczuk

- Pod nieobecność radnego Haponiuka mieszkańcy z tamtego okręgu zwracali się z zapytaniem, czy jest możliwość poprawy nawierzchni ul. Ciasna w Kleszczelach?

Radny Saber Hassoun

- Radny zgłosił dwa wnioski dotyczące przystanku PKS i asfaltowania ulicy Kościelnej w Kleszczelach. Czy coś jest w tych sprawach robione?

Do punktu 5.

Burmistrz Kleszczel Aleksander Sielicki przedstawił informację o bieżących sprawach:

- w okresie między sesjami Burmistrz wydał 10 zarządzeń. Przedstawił kolejno, jakich spraw zarządzenia dotyczyły,

- poinformował, iż odbyło się spotkanie w sprawie Programu "Żubr", zainicjowanego przez Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele powiatów bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, białostockiego i sokólskiego. Program jest związany z ochroną żubra i stworzeniem odpowiedniej bazy turystycznej. Na przekroju 10 - 15 lat przedsięwzięcia inwestycyjno - gospodarcze mają spowodować, aby turysta przyjeżdżający tu na weekend miał ofertę pozwalającą pozostać tu na okres 2 tygodni. Program ma sprzyjać pozyskaniu dotacji z Unii Europejskiej. Burmistrz zaznaczył, iż jest to szansa rozwoju, ale muszą być oddolne przedsięwzięcia i trzeba się przy niej solidnie popracować.

- W Kleszczelach odbyło się spotkanie z Dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku w sprawie tworzenia Zakładu Aktywizacji Zawodowej przez Prezesa Stowarzyszenia "Przyjazna Gmina". Postawione warunki nie dały możliwości rozwoju tego przedsięwzięcia w br. Zdaniem Wicemarszałka Województwa Podlaskiego jest szansa realizacji tego zadania w 2005 r., jeżeli zostaną dopracowane pewne zagadnienia.

- Przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego w Białymstoku zostaliśmy poinformowani, że istnieje możliwość złożenia wniosku na wykonanie dodatkowego zakresu inwestycyjnego ze środków zaoszczędzonych przy budowie kanalizacji sanitarnej na ul. Kolejowej. W związku z wejściem do programu PHARE - bardziej korzystnego niż SAPARD, nie będzie potrzeby zaciągania krótkoterminowych pożyczek. Ponadto został rozszerzony zakres robót o ul. Leśna i Mickiewicza. Zadanie to jest ujęte w projekcie budżetu po stronie dochodów i wydatków.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady uznał, iż informacja Burmistrza Kleszczel została przyjęta.

Do punktu 6.

Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Pani Ludmiła Smyk przedstawiła sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2003 r.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie realizacji Programu. W dyskusji głos zabrali:

Radny Saber Hassoun

- Czy na konsultacje przychodzą ludzie. Jaki jest tego skutek?

Pani Smyk odpowiedziała, iż do terapeuty na konsultacje sami uzależnieni przychodzą rzadko. Najczęściej kieruje Policja, albo zgłaszają członkowie rodzin. Prowadzone są rozmowy, a następnie kierowane wnioski do Sądu o skierowanie na leczenie. Sprawy te nie są łatwe. Zdarza się, że osoba skierowana przez Sąd po 3 tygodniach zostaje wypisana z oddziału z opinią, że nie poddaje się leczeniu. Była też sytuacja, że na wniosek jednej osoby załatwiono miejsce na oddziale, ale po 2 tygodniach ta osoba sama zrezygnowała z leczenia. Praca z takimi osobami jest bardzo trudna i długotrwała.

Innych uwag i zapytań nie wniesiono. Przewodniczący Rady uznał, iż informacja została przyjęta. Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Do punktu 7a.

Inspektor w Referacie RGK - Pan Michał Fiedoruk poinformował, iż projekt uchwały dotyczy zbycia nieruchomości położonej w Kleszczelach, która będzie przeznaczona dla poprawy warunków nieruchomości sąsiedniej aby skomunikować tę nieruchomość z drogą wojewódzką. Druga nieruchomość jest położona w Daszach i będzie przeznaczona na poszerzenie nieruchomości sąsiedniej. Ustawa pozwala zbyć te nieruchomości w drodze bezprzetargowej.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność Gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/89/04 w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących własność Gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Do punktu 7b.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych dała jurysdykcję organowi gminy do obniżenia lub podwyższenia o 20 punktów procentowych wysokość wskaźników procentowych. Od 1 stycznia br. wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy, tzn. w całości jest finansowana z budżetu gminy. Uwzględniając bardzo trudną sytuację finansową gminy, przy tak niskich dochodach własnych, powzięcie uchwały w przedmiotowej sprawie jest zasadne.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie obniżenia wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego łącznie z ryczałtem. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/90/04 w sprawie obniżenia wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego łącznie z ryczałtem została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Do punktu 7c.

Sekretarz Gminy Alina Snarska wyjaśniła, iż uchwała w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego jest uchwałą intencyjną. Aby skorzystać z funduszy Unii Europejskiej zadania muszą być zapisane w PRL. Jeżeli radni przyjmą uchwałę, będziemy przystępować do opracowywania takiego dokumentu.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/91/04 w sprawie przystąpienia do opracowania Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Do punktu 7d.

Sekretarz Gminy Alina Snarska wyjaśniła w uzasadnieniu do projektu uchwały, dlaczego ponownie przygotowano taki projekt. Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała ustalenie opłaty w jednej wysokości. Dostosowując się do obowiązujących przepisów przygotowano nowy projekt uchwały.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie opłaty administracyjnej. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/92/04 w sprawie opłaty administracyjnej została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Do punktu 7e.

Inspektor w Referacie RGK - Pan Michał Fiedoruk poinformował, iż na nieruchomości położonej w Zaleszanach znajdują się budynki będące własnością osoby fizycznej. Proponuje się zwolnić z obowiązku zbycia drodze przetargu tej nieruchomości na rzecz właściciela budynków.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/93/04 w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Do punktu 7f.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż dotychczas Przedszkole w Kleszczelach nie miało ustalonej sieci. Przepisy zmieniające ustawę o systemie oświaty, wchodzące w życie z dniem 1.09. 2004 r. stanowią, że dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. W naszej gminie obowiązek dzieci będą spełniać w Przedszkolu.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia sieci przedszkoli na terenie gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/94/04 w sprawie ustalenia sieci przedszkoli na terenie gminy Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Do punktu 7g.

Inspektor w Referacie RGK - Pan Michał Fiedoruk poinformował, iż z końcem marca br. wygasają zawarte na okres trzyletni umowy użyczenia nieruchomości i części budynków ochotniczym strażom pożarnym na terenie gminy Kleszczele. Decyzję o użyczeniu nieruchomości gminnych na okres dłuższy niż 3 lata podejmuje rada gminy. Proponuje się zawarcie umów na czas nieokreślony w formie aktów notarialnych. OSP dla prowadzenia statutowej działalności muszą posiadać nieruchomości.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie użyczenia nieruchomości stanowiących własność Gminy Kleszczele. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/95/04 w sprawie użyczenia nieruchomości stanowiących własność Gminy Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Do punktu 7h.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała, iż Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku przesłała pismo, według którego w przyjętej przez Radę uchwale jest mało znaczące uchybienie, ale dla porządku przygotowano projekt uchwały zmieniającej.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłaty targowej. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/96/04 zmieniająca uchwałę w sprawie opłaty targowej została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Do punktu 7i.

Skarbnik Gminy - Halina Lenkiewicz poinformowała, iż w związku z unieważnieniem części uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych przez RIO, przygotowano projekt uchwały zmieniającej. Niektóre środki transportowe nie występują na terenie naszej gminy i stawki zostały uproszczone, co zakwestionowała Regionalna Izba.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych na 2004 rok. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/97/04 zmieniająca uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych na 2004 rok została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Do punktu 7j.

Skarbnik Gminy - Halina Lenkiewicz poinformowała, iż Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła części uchwałę w sprawie stawek podatku od nieruchomości, ponieważ zastosowano zapis nieco inny, niż w ustawie. Jest to sprawa kosmetyczna.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2004 rok. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/98/04 zmieniająca uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2004 rok została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Do punktu 7k.

Skarbnik Gminy - Halina Lenkiewicz poinformowała, iż Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała błędny zapis odnośnie wejścia w życie uchwały w sprawie stawki podatku od posiadania psów.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawki podatku od posiadania psów na 2004 rok. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/99/04 zmieniająca uchwałę w sprawie określenia stawki podatku od posiadania psów na 2004 rok została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Do punktu 7l.

Inspektor w Referacie RGK - Pan Michał Fiedoruk poinformował, iż przepisy ustawy o drogach publicznych zobowiązują radę gminy do ustalenia opłat za zajęcie pasa drogowego. Opłaty będą stanowiły dochód Urzędu Miejskiego i zostaną przeznaczone na naprawę dróg. Stawki ustalono w wysokości takiej, aby nie odstraszyć od stawiania reklam np. na terenach prywatnych.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w przedmiotowej sprawie. W dyskusji głos zabrali:

Radny Jan Piasecki

- jeżeli na wsi rolnik zagrodzi drogę, czy będzie płacił za zajęcie pasa drogowego?

Pan Michał Fiedoruik odpowiedział, iż ta uchwała nie dotyczy takich przypadków. Jeżeli natomiast ktoś zrzuci węgiel przed posesja w pasie drogowym, wówczas jest to zajecie pasa drogowego.

Radna Grażyna Bieroza

- przy drodze z Toporek do Grabowca prowadzona jest wycinka drzew. W pasie drogowym z obu stron jest układane drzewo tak, że pozostaje wąskie przejście. Stanowiło to utrudnienie przy odśnieżaniu drogi.

Radny Marek Martynowicz

- czy Lasy Państwowe będą płacić za składanie drzewa na poboczu dróg w lasach?

Pan Fiedoruk odpowiedział, iż ustalana opłata nie dotyczy takich sytuacji.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymał się" od głosujeden radny. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/100/04 w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych została powzięta większością głosów. Uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Przewodniczący Rady o godz. 1120 ogłosił 10 minutową przerwę. Obrady wznowiono o godz. 1130.

Do punktu 8a.

Burmistrz Kleszczel - Pan Aleksander Sielicki przedłożył ostateczną wersję budżetu gminy na 2004 rok. Łączna kwota dochodów wyniesie 4.080.483 zł i będzie o ok. 500.000 zł wyższa od zawartej w projekcie przedłożonym pod koniec grudnia 2003 r. Wzrost dochodów nastąpił w związku z realizacją zadania w ramach programu PHARE 2000. Omawiając plan dochodów Burmistrz sygnalizował, w których działach budżetu może nie być pełnej realizacji. Zwrócił uwagę na następujące działy:

- wypływy ze sprzedaży składników majątkowych - zaplanowano do sprzedaży nieruchomości po SKR w Policznej i Sakach, po szkole podstawowej w Daszach oraz szereg drobnych nieruchomości, ale nie wiadomo, czy uda się korzystnie wszystko zbyć,

- udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych - wskaźnik ten jest ustalany przez Ministra Finansów i po pierwszych miesiącach br. wszystko wskazuje na to, że nie będzie pełnej realizacji planowanego dochodu; może zabraknąć tu ok. 100.000 zł,

- wpływy z podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości stanowią łącznie kwotę 764.810 zł; ten niski potencjał oddolny powoduje, że sytuacja finansowa gminy nie jest najlepsza,

- dział 758 "Rozliczenia różne" - dochody w kwocie 1.950.468 zł gmina otrzymuje z budżetu państwa na realizację zadań. Główny składnik stanowi subwencja oświatowa. Kwota ta jest dalece niewystarczająca, aby utrzymać funkcjonowanie oświaty,

- rekompensata kosztów oświetlenia ulicznego na drogach, których zarządcą nie jest gmina w kwocie 22.043 zł została przekazana w br. za rok 2003. Od 1 stycznia 2004 r. w całości koszty oświetlenia ulicznego będą pokrywane z budżetu gminy. Łączy się to z dużymi wydatkami. W dziale 900 "Gospodarka komunalna i ochrona środowiska" znajdują się także dochody z wpłat za odprowadzone ścieki, ze sprzedaży biletów wstępu na basen i kąpieliska. W ramach programu SAPARD planuje się otrzymać 10.547 zł dotacji na wyposażenie kąpieliska w Repczycach. Koszt tego zadania szacuje się na ok. 21.000 zł. Wniosek o dofinansowanie został wstępnie zakwalifikowany.

Następnie Burmistrz przedstawił plan wydatków zwracając uwagę na następujące działy:

- w dziale "Rolnictwo i łowiectwo" planuje się wykonanie dużej inwestycji na wartość ok. 600.000 zł. Zadanie to musi być zrealizowane w krótkim okresie czasu, tj. lipiec - sierpień br. i obejmie ul. Kolejową w kierunku Czeremchy z trzykrotnym przejściem przez jezdnię, aby umożliwić podmiotom gospodarczym podłączenie do sieci kanalizacyjnej, ul. Leśną do Wspólnoty Mieszkaniowej oraz ul. Mickiewicza. Ponadto zaplanowano 20.000 zł na remont skrzyżowania ulic Plac Parkowy i Kopernika,

- w dziale 700 "Gospodarka mieszkaniowa" zaplanowano wydatki głównie na utrzymanie 3 pracowników zatrudnionych na stałe oraz zatrudnianych w ramach prac interwencyjnych i publicznych,

- w dziale 710 "Działalność usługowa" wydatki będą związane z opracowaniem planów szczegółowego zagospodarowania działek pod budownictwo i usługi, położonych za lecznicą w Kleszczelach oraz działek głównie letniskowych i turystycznych wokół zbiornika "Repczyce". Jeżeli prace proceduralne będą przebiegać bez zakłóceń, oba dokumenty mogą być przygotowane w ciągu 6 - 7 miesięcy i pojawi się możliwość zbywania tych nieruchomości od 2005 r. Sprzedaż może zapewnić dochody do budżetu gminy przez okres dwóch - trzech lat.

- dział "Oświata i wychowanie" pochłania najwyższe wydatki. Zaplanowano tu kwotę 1.274.646zł. Do utrzymania szkoły, przedszkola, kosztów dowożenia dzieci należy doliczyć 142.740 zł na utrzymanie świetlicy szkolnej. Łącznie na oświatę planuje się wydatkować 1.417.380 zł. Jest to kwota zdecydowanie wyższa niż kwota subwencji, która nie przekracza 1.110.000 zł. Na utrzymanie szkoły i przedszkola z kasy gminy trzeba dołożyć ok. 330.000 zł. Koszt kształcenia jednego ucznia w naszej szkole, to 4.841 zł rocznie, gdy przyznana subwencja wynosi 3.800 zł. Burmistrz zaznaczył, iż dla rozwoju gminy w latach przyszłych, trzeba będzie podjąć działania oszczędnościowe. Wyraził nadzieję, że nauczyciele to zrozumieją. W dniu jutrzejszym odbędzie się spotkanie z nauczycielami, podczas którego omówiona będzie obecna sytuacja oraz zamierzenia odnośnie kreowania polityki budżetu szkoły.

- w dziale "Opieka Społeczna" - dodatki mieszkaniowe od stycznia br. są w całości finansowane z budżetu gminy. Rocznie jest to kwota ponad 100.000 zł. Przyjętą uchwałą Rady przynajmniej w części złagodzi się skutki. Zdaniem Burmistrza niektóre rodziny wykorzystują prawo nienależnie otrzymując dodatki, jednak brak jest mechanizmów zapobiegających wypłacie dodatków w nieuzasadnionych przypadkach.

- w dziale 900 "Gospodarka komunalna i ochrona środowiska" zaplanowano wydatki w wysokości 12.000 zł na zakup przyczepki do ciągnika do wywozu kontenerów. Na ten cel można pozyskać 50 % dofinansowania. Jednocześnie prowadzone jest rozpoznanie , czy można przystosować do tego celu samochód. Być może środki te będą przeznaczone na remont samochodu.

- na oświetlenie dróg zaplanowano 111.000 zł Obecnie są prowadzone negocjacje z podmiotem, który montuje lampy energooszczędne. Finansowanie modernizacji oświetlenia nastąpiłoby z oszczędności za energię elektryczną przez okres 7 lat. Przy energooszczędnym oświetleniu lampy świeciłyby przez całą noc, ale ok. godz. 21 czujniki zmniejszałyby o 50 % natężenie oświetlenia.

Łącznie plan wydatków wynosi 3.462.583 zł.

Burmistrz omówił bardziej szczegółowo załącznik nr 3 i nr 7 do projektu uchwały. W załączniku nr 3 ujęto budowę kanalizacji w ramach PHARE oraz zakup komputerów i programów. W br. na komputeryzację zapisano 15.000 zł, ale jest to kwota dalece niewystarczająca. Obecnie Politechnika Białostocka wspólnie z Urzędem Marszałkowskim przy udziale środków unijnych zamierzają przeprowadzić komputeryzację urzędów. Burmistrz zapewnił, iż zrobi wszystko, aby ten program zafunkcjonował. Ponadto w budżecie zaplanowano 12.500 zł na zakup zestawu do ratownictwa ogólnego, który zrealizowano w roku ubiegłym, ale zobowiązanie należy przekazać w br. do Zarządu Wojewódzkiego OSP. Dodatkowo zaplanowano przygotowanie dokumentacji na budowę wodociągu w Białej Straży, aby przystąpić do realizacji zadania w 2005 r.

Załącznik nr 7 przedstawia prognozę długu. Burmistrz planuje tak realizować budżet, aby do końca bieżącego roku zejść z długu, który na koniec 2003 r. wyniósł 658.000 zł, o ok. 264.000 zł. Jeżeli do końca roku dług zostanie obniżony do niecałych 10 %, będzie to sytuacja bezpieczna dla realizacji inwestycji w przyszłości. Zadłużonej gminie nikt nie udzieli kredytu.

Łącznie na inwestycje planuje się wydać 18 % budżetu, tj. 688.886 zł. Jak budżet będzie zrealizowany, zależy od radnych i innych jednostek funkcjonujących na terenie gminy. Burmistrz wyraził nadzieję, że budżet wspólnie będzie realizowany w kierunku rozwoju gminy. Wniósł o przyjęcie przedłożonego projektu.

Radny Saber Hassoun

- przystąpienie Polski do Unii Europejskiej po 1 maja będzie miało wpływ na budżet gminy?

Radny Jan Piasecki

- Burmistrz obiecał, że droga dojazdowa do łąk będzie wykonana w br. Czy będzie to zrobione, bo nie słyszał przy omawianiu budżetu?

Burmistrz wyjaśnił:

- środki, które państwo będzie płacić do Unii Europejskiej nie mają wpływu na jednostki samorządu. Gmina z tego tytułu nie będzie ponosić żadnych kosztów. Kwestię tę reguluje Ministerstwo Finansów.

- w budżecie tej drogi nie ma. Stosowny wniosek został złożony do Zarządu Województwa i decyzja zapadnie na przełomie kwietnia/maja. Jeżeli dotacja będzie przyznana, to zadanie będzie wprowadzone do budżetu.

Do punktu 8b.

Przewodnicząca Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy Teofila Strojna przedstawiła opinię Komisji w sprawie projektu budżetu gminy na 2004 r. Uchwała komisji w tej sprawie stanowi załącznik nr17 do protokołu.

Skarbnik Gminy Halina Leonkiewicz odczytała uchwałę Nr II/3/48/03 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 14.01.2004 r. w sprawie wydania opinii o projekcie uchwały budżetowej na 2004 r. Miasta i Gminy Kleszczele. Skład Orzekający zaopiniował pozytywnie projekt uchwały budżetowej

na 2004 r. wraz z objaśnieniami, prognozą kwoty długu i informacją o stanie mienia komunalnego. Przekazał także uwagi stwierdzone podczas analizy. Skarbnik dodała, iż zalecenia RIO zostały wprowadzone w autopoprawkach do projektu budżetu.

Do punktu 8c.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie projektu budżetu na 2004 r. W dyskusji radni głosu nie zabrali.

Do punktu 8d.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie budżetu gminy na 2004 rok. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.

Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/101/04 w sprawie budżetu gminy na 2004 rok została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 18 do protokołu.

Do punktu 9a.

Przewodnicząca Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy Teofila Strojna przedstawiła sprawozdanie z pracy Komisji od początku kadencji do końca 2003 r.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem sprawozdania głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że sprawozdanie z pracy Komisji Budżetu Finansów i Rozwoju Gminy zostało przyjęte jednogłośnie. Sprawozdanie Komisji stanowi załącznik nr19 do protokołu.

Do punktu 9b.

Zastępca Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych Grażyna Bieroza przedstawiła sprawozdanie z pracy Komisji od początku kadencji do końca 2003 r.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem sprawozdania głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że sprawozdanie z pracy Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych zostało przyjęte jednogłośnie. Sprawozdanie Komisji stanowi załącznik nr20 do protokołu.

Do punktu 9c.

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej Marek Martynowicz przedstawił sprawozdanie z pracy Komisji od początku kadencji do końca 2003 r.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem sprawozdania głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że sprawozdanie z pracy Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej zostało przyjęte jednogłośnie. Sprawozdanie Komisji stanowi załącznik nr 21 do protokołu.

Do punktu 9c.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Henryka Gąsowska przedstawiła sprawozdanie z pracy Komisji od początku kadencji do końca 2003 r.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania. W głosowaniu brało udział czternastu radnych, z których "za" przyjęciem sprawozdania głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej zostało przyjęte jednogłośnie. Sprawozdanie Komisji stanowi załącznik nr22 do protokołu.

Do punktu 10.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2004 r.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałczternastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr IX/102/04 w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kleszczelach na 2004 rok została powzięta jednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 23 do protokołu.

Do punktu 11.

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielili:

  1. Kierownik Referatu RGK Jan Sawicz:

- sprawa drogi w Suchowolach jest od dawna. W br. nie uda się wygospodarować środków, ale naprawa będzie realizowana sposobem gospodarczym,

- odnośnie odśnieżania zabudowy kolonijnej w Sakach., informacja była przekazywana na bieżąco. Był problem z odśnieżaniem, gdyż drogi zawiewało tak szybko, że nie można było nadążyć. Wystąpiła taka sytuacja, że nie odśnieżono jednego odcinka drogi do zabudowy kolonijnej, ponieważ operatora ktoś wyprzedził. Nie było sytuacji, aby do kogoś celowo nie odśnieżono drogi. Dojazd do kolonii, jeżeli jest to droga gminna, musi odśnieżyć gmina. W przyszłości też tak będzie odśnieżane.

  1. Burmistrz Kleszczel Aleksander Sielicki:

- jeżeli rolnik zrobi drogę dojazdową na własnej posesji, gmina nie ma obowiązku odśnieżania,

- poinformował, iż w Urzędzie Miejskim jest punkt informacyjny o dopłatach dla rolników. W punkcie pracuje dwie osoby - Pani Szeniak oraz Pan Gerasimuk. Zwrócił się do radnych o poinformowanie rolników o możliwości skorzystania z porad w punkcie informacyjnym,

- przy realizacji naszej inwestycji w ramach PHARE będzie wykonana ul. Mickiewicza. W dokumentacji jest pominięty odcinek tej ulicy od skrzyżowania z ul. Świerczewskiego do ul. 1 Maja. W związku z zaleceniem PSSE dotyczącym doprowadzenia na targowicę kolektora, w trybie pilnym jest obowiązek wykonania dokumentacji technicznej oraz rozszerzenie zakresu robót. Wykonawca dokumentacji zobowiązał się nieodpłatnie uzupełnić dokumentację o ten odcinek ulicy, ponieważ pominięto to z jego winy.

- odnośnie zarybiania - zbiornik "Repczyce" jest już częściowo zarybiony i nie planuje się w br. zarybiania. Obecnie jest dobra proporcja, jeżeli chodzi o gatunki ryb. Karty do wędkowania cieszyły się powodzeniem. W ostatnim czasie burmistrz odbył rozmowę z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarzy, którzy są zainteresowani wydzierżawieniem zbiornika. Poprosił o przesłanie przez Prezesa Związku oferty. Dotychczas taka oferta nie wpłynęła. Jeżeli będzie korzystna, być może zbiornik będzie wydzierżawiony. W br. także planuje się sprzedaż kart, aby był dochód dla gminy.

- w sprawie odśnieżania burmistrz powiedział, iż bardzo często jeździ w okolice Warszawy i obserwował, jak to jest przy zabudowie kolonijnej. Tam rolnicy sami odśnieżali drogi. Porównując odśnieżanie tam i tu, stwierdził iż u nas jest znacznie lepiej.

- słup telegraficzny na parkingu przy kościele jest własnością Telekomunikacji i będziemy wnioskować o zdjęcie go.

- do 20 lipca br. 36 strażaków jest ubezpieczonych. Od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy. Faktem jest, że nie stać nas na ubezpieczenie wszystkich strażaków. Ubezpieczeni zostaną najaktywniejsi strażacy. Służby przygotowują informację na temat wyjazdów i udziału w akcjach gaśniczych. Martwe jednostki osp nie będą ubezpieczone. Podobnie zachowują się inne gminy, bo wszędzie jest mało pieniędzy.

- cmentarz w Werstoku położony jest na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne. Wniosek o ustawienie kontenera skierujemy do wójta, ale należałoby poprosić proboszcza, aby też taki wniosek złożył,

- w Policznej planuje się remont świetlicy wiejskiej - wykonanie najpilniejszych prac oraz naprawę drogi żwirowej, o której wcześniej mówił radny. Remont świetlicy planowany jest także w Dobrowodzie,

- w sprawie wodociągu do cmentarza- w budżecie gminy tego nie planowano i trudno będzie włączyć do realizacji w 2005 r. Jeżeli będzie grupa inicjatywna, wspólnie zadanie to będzie można realizować. Tę sprawę trzeba poruszyć na zebraniu wiejskim i jeżeli mieszkańcy wyrażą zgodę na współfinansowanie, również Burmistrz z budżetu gminy zapewni środki. Także parafia powinna być w to zaangażowana.

- pytanie o stan dróg powiatowych należy skierować do starosty. Radny i gmina mogą składać wnioski i zastrzeżenia, aby poprawić stan dróg. Takie działania są czynione. Radny powiatowy także stara się, aby pewne odcinki dróg powiatowych były modernizowane. Starostwo ujęło do programu SAPARD odcinek drogi Kleszczele - Policzna, ale jeszcze nie wiadomo, czy to zadanie będzie realizowane. W br. starostwo dysponuje niższymi środkami, niż w roku ubiegłym. Na przestrzeni ostatnich lat szereg odcinków dróg zostało zmodernizowanych. Plan modernizacji dróg powiatowych może realizować Powiatowy Zarząd Dróg. Burmistrz potwierdza, że stan dróg żwirowych jest fatalny, szczególnie w okresie wiosennych roztopów. Stan techniczny tych dróg może poprawić tylko pogoda. Docelowo jest plan wyasfaltowania wszystkich dróg powiatowych. Pewne działania naciskowe są i będą prowadzone.

- odnośnie drogi Kleszczele - Hajnówka, możemy tylko wnioskować do Wojewódzkiego Zarządu Dróg i to jest czynione. Często porównuje się drogę do Bielska Podlaskiego i do Hajnówki. Droga do Bielska jest drogą krajową i zgodnie z zarządzeniem musi być przez 12 miesięcy czarna nawierzchnia. Standard dróg wojewódzkich jest inny. Drogi do Hajnówki i do Siemiatycz są uznane za mniej ważne. Problem jest w tym, że PZD nie zadbał nawet o posypanie drogi na łukach i skrzyżowaniach. Zanim państwo nie będzie bogatsze, nic nie da się zrobić.

- W planie na 2004 r. nie ujęto modernizacji ul. Ciasnej. W przyszłym roku prawdopodobnie nie będzie takiej możliwości. W pierwszej kolejności będzie modernizacja ul. Kopernika, ulicy Ciasnej być może w 2006 r. Jeżeli uda się wejść do programów Unii Europejskiej na wymianę rur azbestowych i kanalizację, późnej będzie można przygotować plan modernizacji ulic w Kleszczelach.

- Saber pyta o los interpelacji dotyczącej budowy zatoki PKS i przeniesienia przystanku. W 2004 r. będziemy o tym przypominać. Zarząd Dróg potwierdził, że jest to zasadne.

- Do czasu budowy kolektora sanitarnego w ciągu ulicy Kościelnej nie będzie modernizacji nawierzchni i taką kolejność należy przyjąć.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady uznał odpowiedzi za wyczerpujące.

Do punktu 12.

W wolnych wnioskach głos zabrali:

Radny Marek Martynowicz

- Majątek firmy "P" jest niszczony. Od tyłu zajeżdżają samochody i grabią.

- wartość nieruchomości po byłej szkole podstawowej w Daszach jest za niska w porównaniu z cenami nieruchomości sąsiednich.

Sołtys wsi Dobrowoda Sergiusz Smyk

- wcześniej Burmistrz mówił o kanalizacji w Dobrowodzie. Teraz nic nie mówi.

Sołtys wsi Pogrzeby Jerzy Wasiluk

- na ulicy Akacjowej psy atakują kobiety jeżdżące do Kleszczel.

Sołtys wsi Toporki Barbara Wołczyk

- jakie ulgi w podatku może uzyskać rolnik?

Radny Włodzimierz Sajewicz

- w Policznej jest załączane oświetlenie uliczne w czasie, gdy jest jeszcze widno.

Radny Mirosław Gryniewicki

- zgłaszał na Komisji, aby zasypać doły na ulicy w Dobrowodzie.

Radny Włodzimierz Wasiluk

- przypomniał o sprawie chlewków przy byłym POM,

- należałoby zwrócić się do dzielnicowego, aby usunąć z centrum Kleszczel "nie swoich" pijaków, m.in. z Gruzki,

- firma "A" wysypuje śmieci z kontenerów na wysypisku na przejściu. Należałoby ich zdyscyplinować.

Do zgłaszanych spraw odniósł się Burmistrz Aleksander Sielicki:

- wycena nieruchomości w Daszach jest wykonana przez biegłego rzeczoznawcę. Rzeczoznawca wziął pod uwagę ceny innych szkół, a szkoły sprzedają się źle. Przetarg dopiero zdecyduje, czy nieruchomość będzie zbyta. Zakup takiej nieruchomości, to wydatek związany z podatkiem i zainwestowaniem w remonty. Burmistrz zachęcał do kupna osoby, które uważają, że majątek ten sprzedaje się tanio.

- została złożona aplikacja na kompleksowe wykonanie dwóch miejscowości, w tym Dobrowody,

- problem bezdomnych psów, to często wina właścicieli, którzy przywożą je z innych terenów. Aby wyeliminować te psy, musimy zlecić odłów odpowiedniej jednostce. Kilka lat temu korzystaliśmy z takiej akcji. Za odłowienie kilku psów wydaliśmy 2 tys. zł. Często ludzie chowają bezdomne psy, gdy dowiadują się o przyjeździe ekipy. Wspólnie powinniśmy napiętnować tych, którzy powodują, że psy stają się bezdomne,

- odnośnie ulg należy zgłosić się do Urzędu Miejskiego, pracownicy dokładnie wyjaśnią,

- Kierownik RGK przygotowuje wniosek w sprawie oświetlenia do Kierownika Rejonu Energetycznego w Bielsku Podlaskim. Kierownicy posterunków robią co chcą. Współpraca układa się źle.

- Kierownik RGK będzie musiał zdyscyplinować przedsiębiorstwo "A". Nie mogą oni bałaganić na wysypisku. Także nasi mieszkańcy często wysypują za bramą. Z wysypiskiem jest problem, gdyż zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej możemy eksploatować je do 2007 r. Po tym czasie trzeba będzie szukać partnerów. Najlepiej byłoby stworzyć związek 3 gmin. Z Dubiczami Cerkiewnymi rozmowy częściowo się układają, natomiast Czeremcha wszystkie propozycje odrzuca,

- próbujemy walczyć z dziką zabudową, ale nie zawsze skutecznie. Wiele zależy do ludzi, którzy budują byle co i byle jak. Zrozumienia ze strony mieszkańców nie ma i być może w przyszłości będzie wkraczać nadzór budowlany.

Sekretarz Gminy Alina Snarska poinformowała na temat funkcjonowania jednostek samorządowych w związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Kierunki działania są takie, aby były realizowane wspólne projekty ponadlokalne. 13 czerwca odbędą się wybory do parlamentu europejskiego. Po 1 maja samorządy terytorialne będą funkcjonowały w takiej firmie, jak obecnie. Wiele jest zadań, których realizacja spoczywa na samorządach. Dodatkowo jest konieczność znać prawo europejskie. Sekretarz odczytała w tej sprawie pismo.

Do punktu 13.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady o godzinie 1350 zamknął obrady IX Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach.

Podpis protokolanta:
Walentyna Sidoruk

Przewodniczący Rady
/-/ Jerzy Jaroszewicz

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Kleszczelach

Wytwarzający/odpowiadający: Walentyna Sidoruk

Data wytworzenia: 2004-03-16

Wprowadzający: Walentyna Sidoruk

Data wprowadzenia: 2005-07-20

Data modyfikacji: 2008-09-02

Opublikował: Walentyna Sidoruk

Data publikacji: 2005-07-20